Ruští námořníci údajně chtěli propašovat rakety do Číny

Reuters Reuters
25. 2. 2009 16:25
Skupina z námořnictva chtěla v Číně prodat zbraně za 18 milionů dolarů
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Moskva - Rusko zaznamenalo pokus několika příslušníků námořnictva o propašování  protiponorkových raket a leteckých bomb  do Číny, oznámily úřady. Zbraně měly údajně hodnotu asi 18 milionů dolarů.

"Před několika dny jsme předali materiály k trestnímu stíhání zástupců námořnictva a několika obchodníků, kteří dostali 30 protiponorkových raket a asi 200 leteckých bomb do Tádžikistánu, aby je následně prodali do Číny za 18 milionů dolarů," prohlásil hlavní ruský vojenský prokurátor Sergej Fridinskij. "Zbraně byly zadržené v Tádžikistánu," dodal na středečním setkání představitelů ruské prokuratury s prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Tádžikistán je bývalou sovětskou republikou, která má hranice mimo jiné s Čínou a Afghánistánem. Přes hranice je často pašováno zboží, zejména drogy.

Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí ruského námořnictva Igor Dygalo případ potvrdil s tím, že pašování zbraní bylo odhaleno ve spolupráci armády, prokuratury a bezpečnostní služby.

Zatím není zřejmé, kdo měl zbraně na čínské straně hranice odkoupit. Tádžická prokuratura oznámila, že prozatím žádné důkazy o údajném pašování zbraní od ruské strany nedostala.

Rusko má v Tádžikistánu svou vojenskou základnu, ruští vojáci už nicméně nehlídají hranice, jak tomu bylo v sovětských dobách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy