Ruští námořníci údajně chtěli propašovat rakety do Číny

Reuters Reuters
25. 2. 2009 16:25
Skupina z námořnictva chtěla v Číně prodat zbraně za 18 milionů dolarů
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Moskva - Rusko zaznamenalo pokus několika příslušníků námořnictva o propašování  protiponorkových raket a leteckých bomb  do Číny, oznámily úřady. Zbraně měly údajně hodnotu asi 18 milionů dolarů.

"Před několika dny jsme předali materiály k trestnímu stíhání zástupců námořnictva a několika obchodníků, kteří dostali 30 protiponorkových raket a asi 200 leteckých bomb do Tádžikistánu, aby je následně prodali do Číny za 18 milionů dolarů," prohlásil hlavní ruský vojenský prokurátor Sergej Fridinskij. "Zbraně byly zadržené v Tádžikistánu," dodal na středečním setkání představitelů ruské prokuratury s prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Tádžikistán je bývalou sovětskou republikou, která má hranice mimo jiné s Čínou a Afghánistánem. Přes hranice je často pašováno zboží, zejména drogy.

Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí ruského námořnictva Igor Dygalo případ potvrdil s tím, že pašování zbraní bylo odhaleno ve spolupráci armády, prokuratury a bezpečnostní služby.

Zatím není zřejmé, kdo měl zbraně na čínské straně hranice odkoupit. Tádžická prokuratura oznámila, že prozatím žádné důkazy o údajném pašování zbraní od ruské strany nedostala.

Rusko má v Tádžikistánu svou vojenskou základnu, ruští vojáci už nicméně nehlídají hranice, jak tomu bylo v sovětských dobách.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy