Ruský patriarcha je na usmiřovací návštěvě Polska

Alexandra Malachovská
17. 8. 2012 20:06
Kirill, hlava Ruské pravoslavné církve, podepsal dohodu o dialogu s polskými katolíky
Patriarcha Kirill a předseda polské bisukpské konference arcibiskup Jozef Michalik.
Patriarcha Kirill a předseda polské bisukpské konference arcibiskup Jozef Michalik. | Foto: Reuters

Varšava - Vzájemné odpuštění by měl přinést dokument, který v pátek v Královském zámku ve Varšavě podepsali předseda polské biskupské konference Józef Michalik a patriarcha moskevský a celé Rusi Kirill, který je od čtvrtka na oficiální návštěvě Varšavy.

Ve společném prohlášení vyjádřili naději na zahájení dialogu, jenž by měl pomoci vyřešit letité křivdy. Zároveň konstatovali, že odpuštění neznamená zapomnění."

"Vyzýváme naše věřící, aby prosili o odpuštění křivd, nespravedlnosti a jakéhokoli zla, které si navzájem způsobili," uvádí se v prohlášení.

"Věříme, že jde o první a velmi důležitý krok k obnovení vzájemné důvěry. Bez vzájemné důvěry nemůže existovat pevné lidské společenství a není možné skutečné usmíření," uvádí se v poselství polským a ruským obyvatelům.

Hlava ruské pravoslavné církve je na vůbec první návštěvě Polska. Komentátoři ji označují za historickou a zlomovou." Dlouho připravovaný pobyt patriarchy v převážně katolické zemi ovšem poněkud zastínil moskevský proces s aktivistkami ruské feministické skupiny Pussy Riot, které byly odsouzeny za svou politickou performanci v pravoslavném chrámu Krista Spasitele ke dvěma letům vězení.

Podpis církevního dokumentu se časově prakticky shodoval se zahájením soudního přelíčení.

Patriarcha při svých setkáních s polskými politiky a církevními hodnostáři vyjádřil naději, že se díky křesťanským hodnotám podaří vyřešit problémy, které obě země dlouhodobě trýzní nejen v náboženských vztazích.

Patriarcha Kirill (vpravo) se zdraví s varšavským arcibiskupem, kardinálem Kazimierzem Nyczem.
Patriarcha Kirill (vpravo) se zdraví s varšavským arcibiskupem, kardinálem Kazimierzem Nyczem. | Foto: Reuters

Mezi jednu z nejbolestnějších stránek rusko-polských vztahů patří například ruská Katyň. Moskva se léta snažila popírat popravu více než 20 tisíc polských důstojníků v lese u Smolensku v roce 1940 a tvrdila, že to byl nacistický zločin.

Přestože to později přiznala, nedůvěru a rozepře mezi oběma státy prohloubila havárie letounu polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který tam měl v roce 2010 uctít památku obětí.

Problémy dosud vyvolává vyšetřování havárie i oficiální postoje zástupců obou států. Přestože církevní problémy trvají asi šest století, většina Poláků měla podle průzkumů celkem vstřícný postoj.

Podepsané poselství připomíná, že oba národy spojují tragické zkušenosti z druhé světové války i doba represí, kdy se oběťmi staly miliony nevinných lidí. Hlavy církví vyzvaly historiky, aby objektivně posoudili minulost a pokusili se o zjištění "nefalšované historické pravdy".

Vyjádřili zároveň odhodlání společně bránit náboženskou svobodu a vyrovnávat se i s "novými výzvami". Chtějí se tak společně bránit pošlapávání morálních zásad, ale také prosazování potratů, euthanázií, homosexuálních sňatků, konzumního způsobu života i vytlačování náboženských symbolů ze společenského dění.

Podle expertů obsah dokumentu připomíná dopis polských biskupů z roku 1965, díky němuž začalo smiřování Poláků a Němců. Hlavní "zbraní" v očekávaném sbližování má být podle Kirilla "schopnost mobilizovat lidi k modlitbě."

"Jsem přesvědčen, že bez pomoci shora se nepodaří rozpoutat složité uzly v bilaterálních vztazích," uvedl. Podle něj "je čas, abychom změnili tón vztahů. K tomu je nezbytné pronést jediné slovo: Odpusť!," citovala Kirilla agentura RIA Novosti.

Komentátoři upozorňují, že cestu do Polska ruský patriarcha vnímá především jako jakýsi můstek pro budování svých vztahů s Vatikánem. Ruský list Kommersant napsal, že jde o historický průlom ve vztazích katolické a pravoslavné církve.

Upozornil, že dalším krokem na cestě k vzájemnému sbližování může být setkání Kirilla a papeže Benedikta XVI. Zástupci patriarchy zdůrazňují, že návštěva Polska se uskutečnila z Kirillovy iniciativy. Jeho cílem je prý vymanit ruskou pravoslavnou církev u izolace, ve které se nachází kvůli mnohdy napjatým vztahům Ruska a Západu.

Polský tisk v souvislosti s návštěvou ovšem připomíná Kirillovu kontroverzní pověst. Proslul svou zálibou v drahých hodinkách nebo automobilech. Také jeho náklonnost vůči Kremlu, kterou ve své protestní modlitbě pranýřovaly mimo jiné dívky z Pussy Riot, je terčem kritiky.

Patriarcha Kirill.
Patriarcha Kirill. | Foto: Reuters

Polská média si také povšimla, že zatímco ve Varšavě je patriarchově návštěvě věnována poměrně značná pozornost, ruské deníky první den pobytu Kirilla ve Varšavě prakticky ignorovaly.

"Není jasné, zda soudkyně Marina Syrovová (z procesu s Pussy Riot) schválně stanovila termín vyhlášení rozsudku v záležitosti tří dívek na pátek. Podařilo se jí ale skutečně odvrátit pozornost od návštěvy patriarchy," poznamenal list Gazeta Wyborcza.

Ruský deník Nězavisimaja gazeta připomněl, že sám Kirill se před cestou do Polska od skandálního případu distancoval. V rozhovoru s novináři řekl, že "v Rusku se církev a stát nevměšují navzájem do svých záležitostí."

V příštích dvou dnech by se patriarcha měl setkat s pravoslavnými věřícími v Bialystoku a zúčastnit se bohoslužby na posvátné hoře Grabarka. Podle oficiálních statistik je ve 38milionovém Polsku asi půl milionu pravoslavných křesťanů. Zhruba 95 procent se hlásí ke katolické víře.

 

Právě se děje

Další zprávy