Rusko rozpustilo organizaci Memorial. Zkresluje naši historii, řekl prokurátor

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2021 18:24
Ruský nejvyšší soud rozhodl o rozpuštění nevládní organizace Mezinárodní Memorial, známé odhalováním zločinů komunismu v někdejším Sovětském svazu. Rozsudek odůvodnil porušením zákona o zahraničních agentech. Právní zástupkyně sdružení Maria Ejsmontová, podle níž byla žaloba politicky motivována, sdělila, že se odvolá. Verdikt vyvolal protesty v Rusku i ve světě.
Muž, který před soudem podporoval hnutí Mezinárodní Memorial
Muž, který před soudem podporoval hnutí Mezinárodní Memorial | Foto: Reuters

"Soud na základě žaloby prokuratury rozhodl o zrušení mezinárodní veřejné organizace Mezinárodní historická vzdělávací, charitativní a lidskoprávní společnost Memorial a jejích strukturálních organizací," citovala stanice Echo Moskvy z rozsudku.

Nezávislý zpravodajský server Mediazona pak zveřejnil na svém twitterovém účtu video, na němž je vidět dav lidí, kteří se sešli před soudní síní, kde v reakci na rozhodnutí soudu skandovali: "Hanba! Hanba!" Podle informací agentury AP policie před soudní budovou zadržela několik lidí.

Velvyslanec USA: Je to pokus o vymazání historie

Rozhodnutí ruského soudu je zničující zprávou pro občanskou společnost v Rusku, uvedla generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinovičová Buričová. Verdikt, který nařizuje rozpuštění organizace proslulé odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v někdejším Sovětském svazu, kritizují také Paříž nebo americký velvyslanec v Moskvě.

"Zdá se, že se Ruská federace stále více vzdaluje našim společným evropským normám a hodnotám," uvedla Pejčinovičová Buričová v prohlášení. "tento den je temným dnem pro občanskou společnost v Ruské federaci," dodala šéfka Rady Evropy, jejímž členem je mimo jiné Rusko.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian vyjádřil nad likvidací sdružení Mezinárodní Memorial rozhořčení a znepokojení, uvedla agentura AFP. "Zrušení Mezinárodního Memorialu je hroznou ztrátou pro ruský lid, který má právo těžit z přesné znalosti své minulosti," prohlásil šéf francouzské diplomacie.

Velvyslanec Spojených států v Moskvě John Sullivan označil rozhodnutí soudu za "do oči bijící a tragický pokus o potlačení svobody projevu a vymazání historie".

Verdikt odsoudili také čeští politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) jej označil za nepřijatelný. Ministerstvo zahraničí pak za symbol represí vůči občanské společnosti a důkaz absence nezávislého soudnictví v Ruské federaci. "Žádná vláda nemůže zakrývat navždy pravdu o politických represích," stojí v prohlášení Černínského paláce, který vyzval ruské orgány, aby svůj postoj přehodnotily.

Memorial vznikl na konci 80. let

Mezinárodní Memorial dostal od moskevských úřadů nálepku "zahraničního agenta" v roce 2016. Toto označení, které si od dob Sovětského svazu nese hanlivý podtext, obnáší detailní vládní kontrolu a snahu maximálně komplikovat činnost. Rusko kontroverzní zákon o "zahraničních agentech" přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

"Mezinárodní Memorial vznikl jako organizace pro uchování paměti národa, ale nyní se téměř výhradně zaměřuje na zkreslování historické paměti, především pak na Velkou vlasteneckou válku," prohlásil při soudním slyšení zástupce ruské generální prokuratury Alexej Žafjarov. Podle něj organizace "vytváří falešný obraz Sovětského svazu jako teroristického státu".

"My, potomci vítězů, jsme nyní nuceni přihlížet rehabilitaci zrádců a nacistických kolaborantů - nejspíš proto, že za to někdo platí. A to je skutečný důvod, proč Memorial tak ostře odmítá svůj status zahraničního agenta," dodal Žafjarov.

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Organizace proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv. Uskupení samo sebe označuje spíše za hnutí než za jednu organizaci. V roce 2018 mělo přes šedesát poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terči útoků.

Memorial a jeho příznivci tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná, a vedoucí představitelé organizace ještě před začátkem dnešního soudního slyšení slíbili, že budou pokračovat ve své práci i v případě, že soud organizaci zruší. Tlak na sdružení vyvolal veřejné pobouření a na její podporu se tento měsíc vyslovilo mnoho významných osobností v Rusku i v zahraničí.

Ruské úřady v posledních měsících vyvíjejí nátlak na skupiny hájící práva, média a jednotlivé novináře a desítky z nich označily za zahraniční agenty. Část z nich dostala nálepku "nežádoucí" - což je označení, které v Rusku staví organizace mimo zákon -, nebo se dočkaly obvinění z napojení na "nežádoucí" skupiny. Několik jich muselo ukončit činnost nebo se samy rozpustily, aby zabránily dalšímu stíhání.

Už tuto středu zřejmě moskevský městský soud rozhodne o druhé ze žalob prokuratury, tentokrát proti moskevskému lidskoprávnímu Memorial, sesterské organizaci Mezinárodního Memorialu. Také moskevské centrum podle názoru ruských prokurátorů ospravedlňuje terorismus, extremismus a závažně porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech.

 

Právě se děje

Další zprávy