"Všichni se bojí." Uniklý průzkum ukazuje výraznou změnu postoje Rusů k válce

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
3. 12. 2022 8:00
Jaký má dopad ruská "speciální vojenská operace" na Ukrajině? Na to se ptali novináři Rádia Svobodná Evropa obyvatelů Moskvy. Někteří považovali útok za vítězství a vysvětlovali, že Rusko vždycky vyhrává. Jiní vyjadřovali nespokojenost s výsledky. Někteří měli zase strach mluvit otevřeně. Špatně utajený průzkum podle opozičního serveru Meduza ukazuje klesající podporu války u veřejnosti.
Video: Rádio Svobodná Evropa

O ruské invazi na Ukrajinu se v Rusku mluví jako o "speciální vojenské operaci". Moskvané v anketě odpovídali, co podle nich jejich země operací získala, nebo ztratila. "Moc jsem o tom nepřemýšlela. Jaké by to mohlo mít negativní důsledky? Byla to naše vojenská operace. Nebylo času nazbyt. Museli jsme to udělat. Každopádně jsme vyhráli," popsala starší Ruska, s kterou souhlasila i jiná dotazovaná žena. "Rusko vždycky vyhraje. Nikdy neprohrává. Je to tak už celé věky," dodala.

Někteří Moskvané se vyjádřili více neurčitě. "O speciální vojenské operaci bych raději nic neříkal. Jen věřím, že jednou bude mír," uvedl mladý muž. Jiný Rus novinářům na rovinu řekl, že o tom, jak sami dobře vědí, nemůže diskutovat. Jedna z obyvatelek Moskvy zase v anketě vysvětlila, že se všichni bojí. "Mí přátelé se bojí mobilizace. Schovávají se před ní nebo opouštějí zemi," doplnila.

Jiní Rusové na dotazy novinářů řekli, že Rusko stejně jako Ukrajina přišlo o životy jak vojáků, tak civilistů. "Co získalo Rusko? Vůbec nic. Žal matek, mladých lidí umírajících na obou stranách, na Ukrajině i v Rusku. Spoustu zabitých civilistů. Kvůli mobilizaci se do války zapletlo více lidí," uzavřel Moskvan ve středních letech.

Klesající podporu války potvrzuje i zpravodajský server Meduza. Ten získal výsledky průzkumu veřejného mínění, který si nechal udělat Kreml pouze pro "vnitřní potřebu". Průzkum měla provést Federální ochranná služba a vychází z něj, že 55 % Rusů by bylo pro, aby se Rusko s Ukrajinou domluvilo na míru diplomatickou cestou. Pouze čtvrtina dotazovaných stále podporuje válku. Jak uvádí říjnový průzkum ze stejného zdroje, podpora války se nyní propadla o 25 procentních bodů.

Podle ředitele ruské nevládní výzkumné organizace Levadova centra Denise Volkova změna názoru Rusů souvisí s mobilizací. K mírovému jednání se obyvatelé Ruska začali přiklánět právě po jejím vyhlášení 21. září. Podle Volkova jde o naprostou neochotu se války účastnit osobně. Dříve ji podle něj Rusové podporovali, protože ji vnímali jako něco, co se jich samotných netýká. Nyní mají ale strach, protože vědí, že rizika jejich zapojení do války, jsou vyšší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy