Nalčik - Ruské problémy s terorismem na Kavkaze nekončí.
Středečním útokem na Baksanskou vodní elektrárnu, která byla po explozích vyřazena z provozu, místní extremisté plní své hrozby, že cílem jejich akcí nebudou jen civilisté, policisté nebo vlaky.
Ale už i důležité průmyslové podniky, místa klíčová pro zásobování energií a vše, čím mohou způsobit velké ekonomické ztráty.
Ruský vicepremiér Igor Sečin dnes uvedl, že obnova zničené elektrárny potrvá dva roky a bude stát až 1,5 miliardy rublů (zhruba miliardu korun). Hasičům trvalo tři hodiny, než požár zlikvidovali.
Skupina teroristů nejprve kolem čtvrté hodiny ráno odpálila nálož u nedaleké policejní stanice, čímž odvedla pozornost policistů. Pak zastřelila dva příslušníky ochranky elektrárny a uvnitř objektu odpálila nálože.
"Obávám se, že to je předzvěst něčeho mnohem většího," komentoval pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy událost šéf protiteroristického útvaru ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Toršin.
Hrozbu "ekonomické války" proti Rusku zveřejnil loni vůdce takzvaného Kavkazského emirátu Doku Umarov. Má spočívat v napadání ropovodů, plynovodů a elektráren.
Kavkazští islamisté se už přihlásili k nedávné mnohem vážnější havárii na Sajansko-Šušenské elektrárně na Sibiři. Ruské úřady to označily za nesmysl, prý šlo prokazatelně o nehodu, nikoliv terorismus.
K úternímu útoku na Baksanskou vodní elektrárnu, která se nachází na území Kabardinsko-balkarské republiky, se zatím nikdo nepřihlásil. Podle ruského tisku je za akcí buď Umarov, nebo šéf místních separatistů Kazbek Tašujev.
Slabá ochrana
Komentáře v ruských novinách se pozastavují nad tím, že elektrárna, vybudovaná za Stalinova života ve druhé polovině třicátých let, byla tak chabě střežena. Jen dvěma strážci. V regionu, kde se dají podobné útoky předpokládat.
(Text pokračuje pod mapou)
Kabardinsko-balkarská republika má zhruba 900 tisíc obyvatel a dosud tam k přestřelkám a výbuchům nedocházelo tak často jako v Ingušsku či Dagestánu.
Soči není daleko
Důvodem ke znepokojení ruské vlády je blízkost neklidného regionu od Soči, místa konání zimních olympijských her v roce 2014.
Posledním velkým útokem kavkazských extremistů byly sebevražedné atentáty v moskevském metru letos 29. března, při kterých zahynulo čtyřicet lidí. Sebevražedné atentátnice pocházely z Dagestánu, k útokům se přihlásil vůdce Kavkazského emirátu Doku Umarov.