Moskva - Zatímco pro Američany a českou vládu jsou íránské raketové testy z tohoto týdne důkazem, že rozmístění prvků protiraketové obrany USA ve střední Evropě je potřebnější než kdykoli předtím, Rusové z nich vyvodili zcela opačné závěry.
Vyplývá to z vyjádření ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na dnešní tiskové konferenci v Moskvě.
Jak šéf ruské diplomacie zdůraznil, Írán momentálně disponuje pouze střelami s maximálním doletem dva tisíce kilometrů. To sice znamená přímé ohrožení Izraele i některých spojenců na jihu Evropy, ale nikoli Polska nebo České republiky.
„Potvrzuje to, že protiraketové obrany (PRO) v Evropě není k monitoringu takových hrozeb třeba," cituje Lavrova agentura ITAR-TASS.
„Trváme na tom, že obhajovat zřízení třetího pozičního rajónu americké PRO v Evropě (standardní ruské označení pro zamýšlené základy v ČR a Polsku - pozn. red.) hrozbou íránského raketového útoku je nepřirozené," dodal ruský ministr.
Čtěte také: Írán otestoval rakety. Mohou urazit 2000 kilometrů
Američtí představitelé to ale vidí jinak.
„V souvislosti s protiraketovou obranou dlouhodobě tvrdíme, že čelíme skutečné hrozbě. Íránský test to jenom potvrdil," uvedl v reakci na středeční zkoušky íránských raket Šaháb-3 americký ministr obrany Robert Gates s tím, že rozšíření protiraketového deštníku do Evropy se nyní jeví jako nutnost.
To během své čtvrteční návštěvy Gruzie potvrdila i ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
"Bereme velmi vážně náš závazek pomoci spojencům, aby se byli schopni bránit. O tom by neměl nikdo pochybovat," řekla šéfka americké diplomacie.
Obhájci radaru v České republice včetně vládních představitelů se s tímto stanoviskem ztotožňují. Za důvod, proč při parlamentním hlasování zvednout pro čerstvě uzavřenou smlouvu o radaru ruku, označil íránské testy v rozhovoru pro deník Právo také poslanec Petr Wolf, který nedávno opustil řady opoziční sociální demokracie.