Rusko a Turecko jednají se syrskými rebely o příměří, tvrdí britský deník. Bez Spojených států

Zahraničí Zahraničí
1. 12. 2016 10:21
Vůdci hlavních opozičních skupin v Sýrii vedou podle britského deníku Financial Times tajné rozhovory s Ruskem o ukončení krveprolití v Aleppu. Tvrdí to na základě několika zdrojů ze syrské opozice. Tajné rozhovory mají podle FT probíhat v turecké Ankaře a úplně opomíjet Spojené státy. „Tento vývoj ukazuje, jak můžou být USA vyšachovány z jednoho z nejdůležitějších světových konfliktů současnosti,“ píše deník.
Situace v syrském Aleppu.
Situace v syrském Aleppu. | Foto: ČTK

Ankara – „Rusové a Turci teď mluví (se syrskými rebely) sami, bez USA. (Washington) je z toho úplně vyšachovaný a pořádně ani neví, co se v Ankaře děje,“ cituje deník Financial Times jednoho ze syrských opozičních zdrojů.

Právě loňské zapojení Ruska do syrského konfliktu pomohlo tamnímu režimu prezidenta Bašára Asada udržet se u moci a taky zásadně změnit situaci v tamním ozbrojeném konfliktu v jeho prospěch. Turecko se v něm dlouho drželo západní linie, prosazované Spojenými státy. V posledních měsících se ale sbližuje s Ruskem.

Britský deník připomíná, že to není poprvé, kdy se představitel syrské opozice setkal s Rusy. Prozatím šlo ale podle FT o jednotlivce, a ne o podobně velkou skupinu reprezentující všechny hlavní opoziční skupiny v Sýrii. Takový krok může podle deníku signalizovat možnost dojednání opravdového příměří a zastavení současného krveprolití v klíčové metropoli Aleppo v severozápadní Sýrii i v jiných částech země. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy