Rusko a Turecko jednají se syrskými rebely o příměří, tvrdí britský deník. Bez Spojených států

Zahraničí Zahraničí
1. 12. 2016 10:21
Vůdci hlavních opozičních skupin v Sýrii vedou podle britského deníku Financial Times tajné rozhovory s Ruskem o ukončení krveprolití v Aleppu. Tvrdí to na základě několika zdrojů ze syrské opozice. Tajné rozhovory mají podle FT probíhat v turecké Ankaře a úplně opomíjet Spojené státy. „Tento vývoj ukazuje, jak můžou být USA vyšachovány z jednoho z nejdůležitějších světových konfliktů současnosti,“ píše deník.
Situace v syrském Aleppu.
Situace v syrském Aleppu. | Foto: ČTK

Ankara – „Rusové a Turci teď mluví (se syrskými rebely) sami, bez USA. (Washington) je z toho úplně vyšachovaný a pořádně ani neví, co se v Ankaře děje,“ cituje deník Financial Times jednoho ze syrských opozičních zdrojů.

Právě loňské zapojení Ruska do syrského konfliktu pomohlo tamnímu režimu prezidenta Bašára Asada udržet se u moci a taky zásadně změnit situaci v tamním ozbrojeném konfliktu v jeho prospěch. Turecko se v něm dlouho drželo západní linie, prosazované Spojenými státy. V posledních měsících se ale sbližuje s Ruskem.

Britský deník připomíná, že to není poprvé, kdy se představitel syrské opozice setkal s Rusy. Prozatím šlo ale podle FT o jednotlivce, a ne o podobně velkou skupinu reprezentující všechny hlavní opoziční skupiny v Sýrii. Takový krok může podle deníku signalizovat možnost dojednání opravdového příměří a zastavení současného krveprolití v klíčové metropoli Aleppo v severozápadní Sýrii i v jiných částech země. 

 

Právě se děje

před 34 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy