reklama
 
 

Továrna vyrábí postýlky pro budoucí vojáky. Hitem je kopie stroje, jenž sestřelil MH17

12. 10. 2016
"Někdo chce kosmickou loď a někdo ponorku. Když si klienti objednali raketový komplex, neviděli jsme důvod, proč bychom jim neměli vyhovět." Tak vysvětluje nábytkářská firma z Petrohradu svoji kolekci Budoucí obránci vlasti. Už vyrobila na 10 000 postýlek ve tvaru vojenských strojů. Jedna přijde zhruba na 10 000 rublů.

Petrohrad – Je libo dětskou postýlku ve tvaru tanku, vojenské lodě či bitevního letounu? Není problém.

To vše nabízí na ruském trhu petrohradská továrna designového nábytku.

Podle výrobců se nábytek s vojenským designem rodičům líbí a je po něm značná poptávka. 

Neodrazuje je prý ani to, že jde o vzorky technických zařízení, jež se využívají k usmrcení lidí.

Na obranu míru

Šokuje zejména napodobením mobilního raketového systému Buk, který podle vyšetřovatelů v červenci 2014 sestřelil z nebe nad Ukrajinou malajsijský Boeing 777

"Je to výtečný stroj, který jen vypadá brutálně," citovalo Radio Svoboda majitele továrny Antona Koppele. "Jde o komplex protivzdušné obrany. Není to útočná zbraň, ale obranná, pro ochranu míru. Toto zařízení nepovažujeme za symbol terorismu či extremismu," dodal.

Po vlně kritiky firma nicméně změnila název výrobku z provokativního "Buk" na "Ochránce".

Klienti se prý nerozpakují ani kvůli tomu, že právě tento stroj může za to, že na palubě letu MH17 tehdy přišlo o život bezmála 300 lidí.

"Je to tam všechno zamotané a není jasné, kdo koho sestřelil. Nijak se s tím neztotožňujeme. Jsem apolitický člověk a televizi už nesleduji asi 10 let a nikomu to ani neradím," nechal se slyšet Koppele. Podle něj navíc nejde o přesnou kopii Buku, ale spíš inspiraci tvarem vozidla, které se prý výtečně hodí pro pohodlné spaní a navíc má i úložný prostor.

Deset tisíc postýlek

Výrobu dětských postýlek ve tvaru vojenských strojů podnik zahájil na objednávku. "Někdo chce kosmickou loď a někdo ponorku. Když si klienti objednali raketový komplex, neviděli jsme důvod, proč bychom jim neměli vyhovět," uvedl Koppel s tím, že "série se povedla".

Podnik již vyrobil na 10 000 postýlek ve tvaru vojenských strojů. Několik desítek z toho tvořily tanky a raketová zařízení. Přijdou zhruba na 10 000 rublů a vyrábí se v sérii Budoucí obránci vlasti. Továrna si zakládá na "vlastenecké produkci". "Postýlky ve tvaru amerických či britských zbraní vyrábět nebudeme. Je to ideologický nepřítel," tvrdí výrobce.

Čtete rádi Aktuálně.cz?

Čtete rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová lupa 2017 v kategorii Zpravodajství. Za vaše hlasy děkujeme!

HLASOVAT ZDE >>>

Někteří prodejci se však podle serveru kp.ru po kritice kontroverzní produkce zbavují. Kolem kolekce se strhla bouřlivá debata na internetu. Zatímco část lidí považuje výrobu militantních postýlek za vrchol cynismu, podle jiných jde o skvělý marketingový tah.

Psycholožka Jelena Ioffeová označuje militarizaci dětského vědomí za znepokojivý trend. "Vypadá to, že se všichni chystají k válce, když se děti od plenek usazují na tank nebo Buk."

autor: Zahraničí | 12. 10. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama