Továrna vyrábí postýlky pro budoucí vojáky. Hitem je kopie stroje, jenž sestřelil MH17

Zahraničí Zahraničí
12. 10. 2016 7:37
"Někdo chce kosmickou loď a někdo ponorku. Když si klienti objednali raketový komplex, neviděli jsme důvod, proč bychom jim neměli vyhovět." Tak vysvětluje nábytkářská firma z Petrohradu svoji kolekci Budoucí obránci vlasti. Už vyrobila na 10 000 postýlek ve tvaru vojenských strojů. Jedna přijde zhruba na 10 000 rublů.
Video:

Petrohrad – Je libo dětskou postýlku ve tvaru tanku, vojenské lodě či bitevního letounu? Není problém.

To vše nabízí na ruském trhu petrohradská továrna designového nábytku.

Podle výrobců se nábytek s vojenským designem rodičům líbí a je po něm značná poptávka. 

Neodrazuje je prý ani to, že jde o vzorky technických zařízení, jež se využívají k usmrcení lidí.

Na obranu míru

Šokuje zejména napodobením mobilního raketového systému Buk, který podle vyšetřovatelů v červenci 2014 sestřelil z nebe nad Ukrajinou malajsijský Boeing 777

"Je to výtečný stroj, který jen vypadá brutálně," citovalo Radio Svoboda majitele továrny Antona Koppele. "Jde o komplex protivzdušné obrany. Není to útočná zbraň, ale obranná, pro ochranu míru. Toto zařízení nepovažujeme za symbol terorismu či extremismu," dodal.

Po vlně kritiky firma nicméně změnila název výrobku z provokativního "Buk" na "Ochránce".

Klienti se prý nerozpakují ani kvůli tomu, že právě tento stroj může za to, že na palubě letu MH17 tehdy přišlo o život bezmála 300 lidí.

"Je to tam všechno zamotané a není jasné, kdo koho sestřelil. Nijak se s tím neztotožňujeme. Jsem apolitický člověk a televizi už nesleduji asi 10 let a nikomu to ani neradím," nechal se slyšet Koppele. Podle něj navíc nejde o přesnou kopii Buku, ale spíš inspiraci tvarem vozidla, které se prý výtečně hodí pro pohodlné spaní a navíc má i úložný prostor.

Deset tisíc postýlek

Výrobu dětských postýlek ve tvaru vojenských strojů podnik zahájil na objednávku. "Někdo chce kosmickou loď a někdo ponorku. Když si klienti objednali raketový komplex, neviděli jsme důvod, proč bychom jim neměli vyhovět," uvedl Koppel s tím, že "série se povedla".

Podnik již vyrobil na 10 000 postýlek ve tvaru vojenských strojů. Několik desítek z toho tvořily tanky a raketová zařízení. Přijdou zhruba na 10 000 rublů a vyrábí se v sérii Budoucí obránci vlasti. Továrna si zakládá na "vlastenecké produkci". "Postýlky ve tvaru amerických či britských zbraní vyrábět nebudeme. Je to ideologický nepřítel," tvrdí výrobce.

Někteří prodejci se však podle serveru kp.ru po kritice kontroverzní produkce zbavují. Kolem kolekce se strhla bouřlivá debata na internetu. Zatímco část lidí považuje výrobu militantních postýlek za vrchol cynismu, podle jiných jde o skvělý marketingový tah.

Psycholožka Jelena Ioffeová označuje militarizaci dětského vědomí za znepokojivý trend. "Vypadá to, že se všichni chystají k válce, když se děti od plenek usazují na tank nebo Buk."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy