Rumunsko řeší obří skandál, v desítkách nemocnic se používaly špatné dezinfekční prostředky

ČTK ČTK
7. 5. 2016 17:18
Rumunské úřady vyšetřují rozsáhlý skandál s nevyhovujícími dezinfekčními prostředky v desítkách nemocnic po celé zemi. Úřady a policie již provedly kontroly v řadě zařízeních i společnosti, která dezinfekci dodávala. Testy prý odhalily, že prostředky neodpovídají standardům. Kvůli nejnovější aféře, která zasáhla nedostatečně financované rumunské zdravotnictví, se v pátek Bukurešti konala demonstrace. Každý rok z Rumunska emigrují tisíce mediků a běžné jsou úplatky či neoficiální platby dávané lékařům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bukurešť - Rumunské úřady vyšetřují rozsáhlý skandál s nevyhovujícími dezinfekčními prostředky v desítkách nemocnic po celé zemi. Policie a pracovníci příslušných hygienických orgánů už provedli kontroly v řadě zdravotnických zařízeních a prohledali i sídlo společnosti, která dezinfekci dodávala, informovala média.

Prokuratura sdělila, že její vyšetřovatelé v kancelářích firmy Hexi Pharma a v domě jejího vlastníka zabavila četné dokumenty. Dodala, že testy vzorků odebraných ve 25 nemocnicích v Bukurešti a na dalších místech Rumunska odhalily, že používané dezinfekční prostředky neodpovídají standardům.

Ministerstvo zdravotnictví už v pátek oznámilo, že nevyhovující prostředky dodávané firmou Hexi Pharma byly zjištěny v pěti desítkách nemocnic. Tato dezinfekce se používá k odstraňování infekce z různého povrchu i z rukou lékařů.

Kvůli nejnovější aféře, která zasáhla nedostatečně financované rumunské zdravotnictví, se v pátek Bukurešti konala demonstrace, napsala agentura AP. Každý rok z Rumunska emigrují tisíce mediků a běžné jsou úplatky či neoficiální platby dávané lékařům.

 

Právě se děje

Další zprávy