Riziko islamistických útoků v Německu je vyšší než dřív, varuje šéf tamní civilní kontrarozvědky

ČTK ČTK
11. 6. 2024 9:49
Riziko islamistických útoků v Německu je vyšší než dřív, varuje šéf tamní civilní kontrarozvědky

V Německu je riziko islamistických teroristických útoků výrazně vyšší než v uplynulých letech, je přesvědčen šéf tamní civilní kontrarozvědky Thomas Haldenwang. Odpovídá tomu podle něj řada informací, které dostává Spolkový úřad pro ochranu ústavy, jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje.

"Nebezpečí džihádistických útoků je tak velké jako už dlouho ne," řekl šéf Haldenwang agentuře DPA jen pár dnů před začátkem fotbalového mistrovství Evropy.

Za důvody zvýšeného rizika útoků, které mohou hrozit také od individuálních útočníků, Haldenwang pokládá mimo jiné posílení organizace Islámský stát-Chorásán, což je afghánská větev tohoto teroristického uskupení, či převzetí moci Tálibánem v Afghánistánu před pár lety. "Situace na Blízkém východě po teroristickém útoku Hamásu je rozhodně dalším důvodem zesílení hrozby islamistického terorismu," míní.

Německo je podle něj v centru pozornosti džihádistů více než jiné evropské země, protože je vedle Spojených států vnímáno jako jeden z nejdůležitějších podporovatelů Izraele.

 

Právě se děje

Další zprávy