Dillí - Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová přiletěla do Indie, aby se pokusila uklidnit napětí mezi druhou nejlidnatější zemí světa a sousedním Pákistánem.
To vzrostlo minulý týden poté, co dobře vycvičení teroristé - označovaní jako Dekkánští mudžahedíni - zaútočili na několika místech Bombaje a během desítky hodin trvajícího dramatu zabili 183 lidí.
Už od samotného počátku podezírali indičtí představitelé Pákistánce. Vyšetřovatelé navíc oznámili, že jim jeden ze zadržených ozbrojenců při výslechu řekl, že dostal k rozpoutání teroru v indickém velkoměstě příkaz od nadřízených v Pákistánu.
Islámábád jakákoliv nařčení odmítá a útoky na Bombaj odsoudil. Preventivně ale přesunul k hranicím s Indií část armády.
"Teď je ten správný čas, aby všichni spolupracovali a činili tak transparentně, zejména to platí o Pákistánu," prohlásila Riceová podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Dillí. "Musíme jednat naléhavě a odhodlaně," dodala.
Riceová se má během návštěvy sejít s premiérem Manmohanem Singhem, který čelí v poslední době tlaku opozice, jež tvrdí, že je slabý. S ministryní přiletěl i armádní expert, námořní admirál Mike Mullen. Ten by měl jednat s vojenskými představiteli obou zemí a podle agentury Reuters by měl navštívit i některé z indických jaderných zařízení.
Chtějí předejít dalšímu z řady ozbrojených konfliktů, které ostatně nejsou mezi oběma zeměmi výjimečné. Za posledních šest desetiletí spolu vedly tři války, menších rozmíšek bylo podstatně více.
Indie dlouhodobě viní Pákistán z nečinnosti a podpory terorismu. Obdobné výhrady mají k Islámábádu i Spojené státy. Na severu země totiž podle Washingtonu operují radikálové z afghánského Talibanu a teroristické sítě Al-Káida.