Na Rhodosu bojovalo s ohněm přes 100 hasičů, kterým pomáhali vojáci a dobrovolní hasiči. Na ostrov přicestovaly také posily z pevninského Řecka a Kréty.
Podle guvernéra jihoegejského regionu, pod který Rhodos spadá, Jorgose Chatzimarkose je ráno situace výrazně lepší než v neděli večer. "První cíl, a sice ochránit lidské životy, byl dosažen," uvedl guvernér. Technikům se také podařilo napravit většinu výpadků elektrického proudu na ostrově.
Massive fire rips through Rhodes, leaves much of the island without power and water https://t.co/oVAjpjMMhc#greece #greek #greekcitytimes pic.twitter.com/EFvOwIQYZP
— Greek City Times (@greekcitytimes) August 2, 2021
Hasiči stále zasahují také na jihozápadě Peloponéského poloostrova, u města Patras. Tam rozsáhlý požár od soboty zničil přes 3000 hektarů lesů a olivových hájů, uvedly úřady na základě satelitních snímků. O víkendu museli v oblasti kvůli ohňům evakuovat několik vesnic.
V pondělí a úterý se v Řecku očekává vyvrcholení vlny veder, napsal deník Kathimerini. Nejvyšší teploty dosáhnou až 46 stupňů Celsia. Úřady z tohoto důvodu otevřely klimatizované sály v Aténách a dalších městech, kam se mohou uchýlit senioři a další lidé z ohrožených skupin. Kvůli vedru zavřou také některé památky a archeologické parky.
Premiér Kyriakos Mitsotakis označil vedra za nejhorší od roku 1987. Tehdy v Řecku zemřelo v souvislosti s vysokými teplotami přes 1000 lidí. Podle meteorologů nepříznivé podmínky, které usnadňují vznik lesních požárů, potrvají celý týden. K vysokým teplotám se přidává také silný horký vítr, který napomáhá rychlému šíření ohně.
Požáry trápí i Itálii
Itálie kvůli vysokému počtu lesních požárů v jižní a střední části země zažádala o aktivaci unijního mechanismu civilní ochrany, uvedly v neděli večer místní úřady. To Itálii umožní využívat volnou techniku na hašení požárů jiných členských států.
Země se o víkendu potýkala s mnohými požáry na Sicílii a v dalších jižních regionech. V neděli vypuklo mnoho ohňů i v regionu Abruzzo, nedaleko Říma. V noci byla kvůli požárům zrušena řada železničních spojů na jih Itálie, uvedla agentura ANSA. V celé zemi s požáry bojovalo na 5000 hasičů a 15 letadel.
#Pescara #1agosto, l’#incendio alla pineta Dannunziana filmato dall’elicottero Drago dei #vigilidelfuoco intervenuto per lo spegnimento pic.twitter.com/nt7oxVyapv
— Vigili del Fuoco (@emergenzavvf) August 1, 2021
Na pomoc Turecku vyšlou letadla na hašení lesních požárů Španělsko a Chorvatsko, uvedla agentura EFE. Evropská komise upřesnila, že Turecko aktivovalo pomoc v rámci mechanismu civilní ochrany. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan čelí kritice, že jeho země, ačkoliv jí v létě pravidelně sužují lesní požáry, nemá vlastní hasicí letadla a spoléhá na pomoc unijních zemí, Ruska, Ukrajiny či Ázerbájdžánu.
Podle ministra zemědělství Bekira Pakdemirliho je pod kontrolou či požárníci uhasili 117 požárů ze 125, jež vznikly minulý týden. Sedm z osmi aktivních požárů se nachází na jihu země. Hasiči stále bojují se živlem například u známého turistického letoviska Marmaris.
Turecko je také jedinou zemí, kde si ohně minulý týden vyžádaly oběti na životech. V požárech, které zasáhly jihoturecké provincie Antalya a Mugla, zemřelo osm lidí.