Republikán Doug Burgum odstoupil z amerického prezidentského klání

ČTK ČTK
4. 12. 2023 18:13
Republikán Doug Burgum odstoupil z amerického prezidentského klání

Ze seznamu uchazečů o nominaci Republikánské strany v americkém prezidentském klání ubylo další jméno - z volebního boje v pondělí odstoupil Doug Burgum, guvernér Severní Dakoty, který na sebe v průběhu kampaně upoutal pozornost dárkovými poukazy na 20 dolarů (asi 451 korun) výměnou za jednodolarový (asi 23korunový) příspěvek do kampaně. Burgum díky kontroverzní praktice naplnil kvótu počtu jednotlivých přispěvatelů a mohl se tak zúčastnit dvou republikánských televizních debat. O jeho odstoupení informovala agentura AP.

Republikánské uchazeče ve středu (ve čtvrtek brzy ráno SEČ) čeká v pořadí čtvrtá debata před stranickými primárkami. Ačkoliv u předchozích debat si Burgum pomohl dárkovými poukazy, aby kritéria pro účast stanovená celostátním výborem Republikánské strany (RNC) naplnil, u třetí ani čtvrté debaty už nezískal dostatečnou odhadovanou podporu v průzkumech veřejného mínění.

RNC svými podmínkami podle Burguma "bere demokracii z rukou lidí". "Cílem není omezovat konkurenci a bránit novým, čerstvým nápadům tím, že se bude zmenšovat pole uchazečů," cituje nyní už bývalého kandidáta AP.

Republikánských uchazečů o nominaci v primárních volbách nyní podle stanice CNN zbývá šest - floridský guvernér Ron DeSantis, bývalá guvernérka Jižní Karolíny a diplomatka Nikki Haleyová, podnikatel Vivek Ramaswamy, bývalý guvernér New Jeresey Chris Christie, bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson a podle průzkumů republikánský favorit a bývalý prezident Donald Trump.

 

Právě se děje

Další zprávy