Atény – Řecko chce peníze získat z finanční kompenzace za německou okupaci v době druhé světové války.
Premiér Alexis Tsipras obvinil německou vládu, že se snaží používáním triků vyhnout reparacím za okupaci v letech 1941 až 1944. Řecký parlament vytvoří komisi, která se má otázkou zabývat.
"Po sjednocení Německa v roce 1990 byly vytvořeny podmínky pro vyřešení problému, ale Německo se rozhodlo pro mlčení a odklady," prohlásil Tsipras, jehož levicová strana Syriza v lednu s velkým náskokem vyhrála parlamentní volby a slibovala Řekům, že ukončí tvrdá úsporná opatření.
Berlín patří v eurozóně k hlavním kritikům nové levicové řecké vlády kvůli její snaze ukončit úsporná opatření a snížit dluhy, které by Atény měly splácet. Pokusem vynutit si nyní na Německu reparace se spor stává více "osobním" mezi řeckými a německými politiky.
Tsipras tvrdí, že se nedaří uzavřít dohodu o další splátce v záchranném programu zadluženého Řecka hlavně kvůli neústupnosti tří států: Španělska, Portugalska a právě Německa.
Němci tvrdí, že v roce 1960 Spolková republika Německo vyplatila Řecku částku rovnající se zhruba dnešním šedesáti milionům eur. Podle řecké vlády šlo ale jen o odškodnění příbuzných obětí válečných zločinů, nikoliv o reparace za celkové škody.
Řecký ministr spravedlnosti Nikos Paraskevopulos navíc pohrozil, že podepíše už existující rozhodnutí soudu, které prý umožňuje zabavit německý majetek v Řecku. "Otázky reparací a kompenzací už byly jak právně, tak politicky vyřešeny," reagoval na zprávy z Atén mluvčí německé vlády Steffan Seibert.
Na masakry Řecko nezapomnělo
Pro Řeky je symbolem nacistické okupace hlavně masakr ve vesnici Distomo, kde v červnu 1944 příslušníci jednotek SS postříleli 218 civilistů. Když byl Tsipras jmenován v lednu premiérem, jedna z jeho prvních cest vedla k památníku obětí nacismu v Kaisariani, kde okupanti postříleli přes dvě stovky komunistů.
Syriza ve svém programu prosazovala, aby Řecku mezinárodní věřitelé odpustili podstatnou část dluhů, jako to USA a jiné země udělaly Západnímu Německu na konferenci v Londýně v roce 1953.
Tento návrh ale narazil na odpor v celé Evropě, nejen v Německu.
Jelikož jsou kancléřka Angela Merkelová a její ministr financí Wolfgang Schäuble v Řecku považováni za hlavní iniciátory a obhájce politiky škrtů a úspor, soustřeďuje se zloba hlavně na Německo.
Německo nám nutí zbraně
Poslanec Syrizy a nyní ministr zdravotnictví Panagiotis Kurumplis v rozhovoru pro Aktuálně.cz v lednu řekl, že Německo a další země Řeky jen využívají.
"Není fér házet veškerou vinu na Řeky. My například kvůli naší geografické pozici hrozbám v naší blízkosti musíme mnoho peněz dávat na armádu. Například Nizozemsko dává na obranu jedno procento HDP, Řecko sedm procent. Německo nebo Francie nám přitom prodávají své zbraně a vydělávají na nás. Německo masivně exportuje do Řecka zbraňové systémy," říká Kurumplis, který v dětském věku oslepl, když mu u tváře explodoval granát z druhé světové války.
Na shromážděních příznivců Syrizy se často objevují rozetnuté či pěstí rozbité hákové kříže jako symbol odporu vůči Berlínem prosazované politice.
Merkelová ale podle agentury Reuters čelí revoltě ve vlastních řadách paradoxně kvůli mírnému přístupu k Řecku. Někteří křesťanští demokraté (CDU) a poslanci sesterské bavorské CSU mají hádek s Řeky dost. Chtějí, aby eurozóna prostě neprodloužila záchranný program, pokud řecký kabinet nesplní podmínky.
Při únorovém hlasování v Bundestagu o prodloužení pomoci Řecku o další čtyři měsíce se schylovalo k odmítnutí návrhu všemi zákonodárci CSU a částí klubu CDU, uvedl pro Reuters nejmenovaný křesťanský demokrat. Poslance údajně doslova uprosil Wolfgang Schäuble.
"Viselo to na vlásku," uvedl zákonodárce, který si nepřál být jmenován. Zastavení záchranného programu by mohlo znamenat odchod Řecka z eurozóny a další tvrdý úder pro jeho ekonomiku.
Invektivy mezi německými a řeckými politiky se zatím nepromítají do počtu Němců trávících dovolenou v Řecku. Loni jich přijelo dva a půl milionu, o osm procent více než předchozí rok, uvádí v analýze turistického ruchu Bank of Greece.