Řecko chce změnit volební zákon. Novela by zrušila bonus pro vítěze, při prohře by pomohla Syrize

ČTK ČTK
7. 6. 2016 18:08
Řecko připouští uspořádání referenda o změně volebního zákona. Ta by zrušila bonusových 50 poslaneckých mandátů, které získává vítěz voleb, informovala mluvčí řeckého kabinetu Olga Gerovasiliová. Právě bonus 50 mandátů výrazně pomohl v minulých letech vládnoucí SYRIZE, nyní však podle preferencí očekává tvrdou porážku. Změna zákona by ale její negativní výsledek ve volbách mohla podstatně zmírnit.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters

Atény - Řecká vláda nevylučuje uspořádání referenda o změně volebního zákona, která by odstranila bonus 50 poslaneckých mandátů pro vítěze voleb. Podle řeckých médií o tom informovala mluvčí kabinetu Olga Gerovasiliová. Předvolební průzkumy předpovídají levicové vládní formaci SYRIZA v příštích volbách tvrdou porážku. Změna by ji tak podstatně zmírnila. Strana sama přitom této výhody využila při dvou loňských volbách, kdy byla s to vytvořit vládu s nacionalistickými Nezávislými Řeky.

Řecký tisk už v pondělí uvedl, že premiér Alexis Tsipras se chystá předložit návrh příslušné ústavní změny 24. července. Nyní se spekuluje, že pokud pro ústavní změnu nezíská potřebnou podporu opozice, rozhodne se ji prosadit prostřednictvím lidového hlasování.

SYRIZA systém před nástupem k moci ostře kritizovala, ale když loni v září Tsipras vyhlásil předčasné volby, ve kterých podle očekávání opět vyhrál, o změně nechtěl slyšet. Nyní jeho SYRIZA na opoziční Novou demokracii ztrácí v průzkumech zhruba osm až 12 procentních bodů.

Bonusový systém zavedly v roce 2012 konzervativní Nová demokracie se socialistickou stranou PASOK, s níž se střídala u moci poslední čtyři desetiletí. Zdůvodnily to potřebou jasného vítěze v době, kdy byly volební výsledky stále těsnější a strana vyhrávající volby neměla už možnost získat nadpoloviční většinu v parlamentu, aniž by byla nucena vytvářet vládní koalici.

Hospodářská krize ale vedla k roztříštění politických názorů mezi voliči a i tak se do parlamentu dostalo větší množství stran. Nejmarkantnější je stabilní třetí místo pro neonacisty ze Zlatého úsvitu, který požaduje vládu tvrdé ruky, vyhnání přistěhovalců a například perzekuci homosexuálů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy