"Naše problémy se zázračně nevyřešily, ale dnešní schůzka potvrdila záměr můj i tureckého prezidenta Erdogana resetovat řecko-turecké vztahy," řekl Mitsotakis. "Máme samozřejmě značně odlišný pohled na některé věci… , ale můžeme se dohodnout na cestovní mapě pro řešení našich nejdůležitějších geopolitických problémů, vymezení námořních zón, výlučných ekonomických zón a kontinentálního šelfu v Egejském moři a východním Středomoří," řekl také řecký premiér, který stejně jako Erdogan po nedávných volbách obnovil svůj mandát na další období.
Erdogan s Mitsotakisem se setkali také loni v březnu v Istanbulu a v následujících měsících se tradičně napjaté řecko-turecké vztahy začaly výrazně zhoršovat. Vyhrotil je Erdogan v září ostrou rétorikou, když prohlásil, že Řecko zaplatí vysokou cenu, pokud bude letadly dál narušovat turecký vzdušný prostor v Egejském moři. Řekl také, že Turecko může "přijít náhle, klidně v noci". V prosinci pak Erdogan Řecku nepřímo pohrozil balistickými střelami.
Po zemětřesení, které letos v únoru zasáhlo regiony na jihu Turecka a na severozápadě Sýrie a vyžádalo si přes 57 tisíc obětí, z toho přes 50 tisíc v Turecku, se vztahy Atén a Ankary začaly zlepšovat. Řecko vyslalo do Turecka záchranáře a humanitární pomoc a také setkání ministrů zahraničí obou zemí v březnu už se neslo v pozitivní atmosféře.
Historičtí rivalové Řecko a Turecko mají dlouhodobě spory v řadě otázek, mimo jiné kvůli rozdělenému Kypru či migrantům z Blízkého východu, kteří připlouvají z Turecka na řecké ostrovy. Už několik let se tyto dvě členské země NATO přou také o průzkum těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří.
Ve Vilniusu spolu na okraj summitu NATO jednali také ministři obrany Řecka a Turecka Nikos Dendias a Yaşar Güler, obě země chtějí modernizovat svou armádu nákupem amerických stíhaček. Ankara chce modernizované letouny F-16 a Atény usilují o stíhačky F-35.