Řecká policie obsadila budovu veřejnoprávní televize

ČTK ČTK
7. 11. 2013 10:19
K televizi přijelo deset policejních autobusů a do objektu pronikli těžkooděnci.
Foto: Reuters

Atény - Zásahová komanda řecké policie vtrhla ráno do někdejší centrály veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti ERT na severu Atén.

Její provoz letos v létě vláda premiéra Antonise Samarase z úsporných důvodů zastavila, což vyvolalo bouře v ulicích i protesty Evropské unie.

Kabinet proto posléze rozjel menší veřejnoprávní projekt EDT, který vysílá odjinud.

Zákon a pořádek

Ani to ale část zaměstnanců nepřimělo k tomu, aby původní sídlo ERT opustili. Novináři pokračovali v pirátském vysílání přes internet a do konce října i satelit díky spolupráci s Evropskou vysílací unií (EBU).

"Budova byla obsazena v rozporu se zákonem," obhajoval zákrok mluvčí vlády Simos Kedikoglu. Podle něj policie konala, "uplatnila právo a obnovila pořádek".

K budově tak za úsvitu dorazilo deset policejních autobusů a dovnitř proniklo 13 oddílů těžkooděnců. Nařídili ukončit vysílání a pod pohrůžkou zatčení vyzvali, aby budovu opustili.

Neuposlechli nejméně čtyři lidé, a tak skončili s pouty na rukou. Podle agentury Reuters jde o dva někdejší zaměstnance a o dva odboráře.

Chraňte hlas demokracie

Pracovníci ERT na webu zveřejnili prosbu o pomoc. "Vyzýváme všechny občany, aby ochránili hlas demokracie," napsali do prohlášení.

Na Facebooku uvedli, že čtyřměsíční bitva za demokracii a sociální spravedlnost vstoupila do rozhodující fáze. "Je čas jednat, demonstrujte," citovala agentura Reuters zprávu.

V době zásahu bylo v budově asi 200 lidí, další se shromáždili před budovou, kde vyhrocená situace přerostla v šarvátky s policií. Ta okolí televize uzavřela a k rozehnání davu nasadila slzný plyn.

V budově jsou podle portálu greekreporter.com spolu s policisty také zástupci prokuratury a televizních zaměstnanců, kteří kontrolují vybavení a provádějí inventuru. Zaměstnanci uvedli, že majetek televize nepoškodili.

V komplexu je zřejmě také několik řeckých poslanců, kterým policie povolila vstup. Další zákonodárci se snaží do budovy dostat.

 

Právě se děje

Další zprávy