Rakouské volby: Suverénní Kurz slaví, čeká ho ale náročné vyjednávání o nové koalici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2019 9:41
V rakouských předčasných parlamentních volbách se ziskem více než 38 procent hlasů suverénně zvítězí lidovci (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Tvrdí to předběžné konečné výsledky, jež zveřejnilo ministerstvo vnitra. Potvrdily se tak dřívější prognózy, o kterých informovaly agentura APA a veřejnoprávní stanice ORF.
Lídr rakouských lidovců Sebastian Kurz a jeho partnerka Susanne Thierová před volební místností
Lídr rakouských lidovců Sebastian Kurz a jeho partnerka Susanne Thierová před volební místností | Foto: Reuters

Nyní čeká lidoveckého předsedu Kurze úkol sestavit funkční vládní koalici. Většina rakouských komentátorů považuje za nejpravděpodobnější variantu, že vznikne vláda Kurzových lidovců a Zelených. Cesta k ní ale podle listů nebude jednoduchá.

Podle listu Der Standard čeká Kurze nyní "zatěžkávací zkouška". "Triumfujícího vítěze voleb voličky a voliči odměnili za práci v době dobré hospodářské situace. Výkon německého hospodářství, na kterém je Rakousko silně závislé, ale klesá. Obchodní válka mezi USA a Čínou začíná mít své následky. Klimatická krize vyžaduje rychlá rozhodnutí. Na to Rakousko potřebuje stabilní vládu," stojí v komentáři rakouského listu.

Na druhém místě se podle průzkumu s 21,5 procenty umístili sociální demokraté (SPÖ). Třetí pak protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), ta by získala 17 procent hlasů, což je o deset procentních bodů méně než v minulých volbách. Kvůli skandálu jejího předsedy Heinze-Christiana Stracheho přitom v květnu Kurzova vláda padla, což vyvolalo nutnost uspořádat nové volby.

Nejsnadnější by podle Der Standard pro Kurze bylo sestavit vládu právě s FPÖ, která ale utrpěla "volební debakl". Podle komentáře bulvárního listu Kronen Zeitung tato koalice, o které se ještě v neděli dopoledne psalo jako o nejpravděpodobnějším povolebním uspořádání, "v neděli večer definitivně zemřela".

Těžká by byla i spolupráce se sociálními demokraty (SPÖ), kteří navíc musí nejdřív zpracovat svou volební porážku.

Do Národní rady se podle odhadů výsledků probojovali také liberálové z NEOS a po dvou letech mimo parlament v něm opět usednou také Zelení, které podle průzkumu volilo více než 12 procent voličů.

Sebastian Kurz po zveřejnění odhadů řekl, že jeho strana počítala s dobrým výsledkem, tak dobrý ale nečekala. "Jsem dojat a skoro beze slov," neskrýval nadšení předseda lidovců.

O sestavení nové vlády chce Kurz nyní jednat se všemi stranami. Podle dosavadních prognóz by mohli lidovci vytvořit koalici se svobodnými (FPÖ), sociálními demokraty (SPÖ) i stranou Zelených. "Příští týdny ukážou, zda je (Kurz) jen velmi úspěšným předvolebních stratégem, nebo i státníkem," zhodnotil situaci list Der Standard. 

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen hodlá příští týden zahájit rozhovory s předsedy všech politických stran, které se dnes dostaly do parlamentu. Po jejich skončení pověří Kurze sestavením nové vlády

Neúspěch sociálních demokratů a svobodných

Na rozdíl od Kurze byla z výsledků zklamaná předsedkyně SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová. "Není to to, co jsme si přáli, není to to, za co jsme bojovali," prohásila. Zároveň ale zdůraznila, že se těší "na další cestu". Podle stanice ORF tak zjevně v reakci na výsledek SPÖ, který je nejhorší od druhé světové války, nehodlá rezignovat na funkci v čele strany.

Předběžné konečné výsledky rakouských voleb

  • ÖVP: 38,35 %
  • SPÖ: 21,54 %
  • FPÖ: 17,25 %
  • Greens: 12,35 %
  • NEOS: 7,36 %

(Výsledek neobsahuje hlasy zaslané korespondenčně, ani většinu hlasů voličů, kteří lístek do volební urny vhodili mimo své trvalé bydliště.)

Podle agentury APA je rozdíl mezi výsledkem první a druhé strany s více než 16 procenty největší od druhé světové války. Dosud nejhoršího výsledku SPÖ dosáhla v roce 2013 (26,82 procenta).

FPÖ ztratila oproti volbám v roce 2017 zhruba deset procentních bodů. Podle všeho je voliči potrestali za aféru kolem bývalého předsedy a někdejšího vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho, která letos v květnu vedla k pádu koaliční vlády ÖVP a FPÖ. Lídr Norbert Hofer v reakci na odhad uvedl, že strana se připravuje na odchod do opozice.

Skandál začal zveřejněním videa z apartmánu na španělském ostrově Ibiza. Záběry ukazovaly, jak politik v rozhovoru s domnělou neteří ruského oligarchy slibuje rakouské státní zakázky, pokud svobodným dopomůže k vítězství ve volbách.

Gratulace Kurzovi z Česka

Pravděpodobné vítězství Sebastiana Kurze přivítali čeští politici. "Přeji mnoho zdaru při sestavování nové vlády. Rakousko je naším blízkým partnerem a já se již těším na pokračování naší spolupráce," uvedl na Twitteru premiér Andrej Babiš.

Podobně reagoval místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Přeji našim sousedům konstruktivní jednání při sestavování nové proevropské vlády a již se těším na další česko-rakouskou spolupráci," sdělil na Twitteru. Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka poukázal i na výsledek Svobodných. "To je pro Rakousko i silnější hlas rozumu v Evropské unii dobrá zpráva," napsal.

Svůj hlas v předčasných parlamentních volbách mohlo odevzdat 6,4 milionu voličů. Předběžné konečné výsledky by měl ministr vnitra Wolfgang Peschorn oznámit ještě v neděli mezi 20:00 a 21:00 SELČ. Tyto výsledky ovšem nebudou zahrnovat asi milion hlasů voličů, kteří využili korespondečního hlasování či volili na voličský průkaz mimo své trvalé bydliště. Hlasy z korespondečního hlasování se budou sčítat až v pondělí, hlasy odevzdané na voličský průkaz až ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy