Rakousko považuje radar v Česku za provokaci

Red Zah, čtk, Reuters
23. 8. 2007 14:15
Protiraketový systém ostře napadl ministr obrany
Václav Klaus včera v doprovodu kancléře Alfreda Gusenbauera (vlevo) a prezidenta Heinze Fischera sledoval ve Vídni fotbalový zápas Rakousko - ČR.
Václav Klaus včera v doprovodu kancléře Alfreda Gusenbauera (vlevo) a prezidenta Heinze Fischera sledoval ve Vídni fotbalový zápas Rakousko - ČR. | Foto: Reuters

Vídeň - Za provokaci považuje rakouský ministr obrany Norbert Darabos americký plán výstavby protiraketového systému v Polsku a Česku.

Jeho výrok dnes zveřejnil rakouský deník Die Presse, kterému ministr poskytl rozhovor.

Darabos podle svých slov nechápe smysl protiraketového štítu ve střední Evropě, který má být namířen proti možnému ohrožení ze strany Íránu.

"Musí existovat jiné řešení. Se Severní Koreou přeci Spojené státy také nakonec dosáhly kompromisu. To, že chtějí nyní v bývalé východní Evropě vybudovat obranný deštník, považuji za provokaci," řekl sociálnědemokratický ministr.

Záměry Washingtonu v Polsku a České republice jsou podle něj chybné a povedou jen k oživení diskuzí jako za studené války.

"Budou se tím vyvolávat staří duchové, které jsme už zapudili," varuje ministr, jehož země patří mezi kritiky amerického plánu.

Deník zveřejnil rozhovor v den, kdy je český prezident Václav Klaus v Rakousku na návštěvě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy