Puigdemont se nemůže vrátit do Španělska, ačkoliv začala platit amnestie

ČTK ČTK
11. 6. 2024 17:43
Puigdemont se nemůže vrátit do Španělska, ačkoliv začala platit amnestie

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont se zatím nemůže vrátit do Španělska, aniž by mu hrozilo zatčení, ačkoliv dnes začal platit zákon o amnestii. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že zatím nezruší zatykač na Puigdemonta, který je na útěku před španělskou justicí od roku 2017, píše agentura EFE. Zákon o amnestii přitom stanovuje, že se okamžitě ruší zatykače vydané v rámci kauz, kterých se amnestie týká.

Soudce Pablo llarena, který má Puigdemontův případ na starosti, podle agentury EFE bezpečnostním složkám sdělil, že zatykač vydaný na Puigdemonta stále platí a policisté ho tudíž musejí vymáhat, než soud rozhodne jinak. Llarena také vyzval obhajobu i obžalobu, aby do pěti dnů předložily své argumenty, zda se amnestie vztahuje i na Puigdemonta. Zákon přitom počítá s okamžitým odvoláním zatykačů a dalších podobných opatření.

Parlament schválil zákon o amnestii 30. května. Norma byla dnes zveřejněna ve španělské sbírce zákonů, a začala tak platit. Aplikace amnestie je teď v rukou soudců, píše španělský tisk. Soudci budou rozhodovat, zda a v jakém rozsahu ji aplikovat na procesy, obžaloby a vyměřené tresty. Amnestie by se podle odhadů agentury EFE mohla týkat zhruba 300 otevřených i uzavřených procesů se zhruba 400 obviněnými. Jde především o politiky a aktivisty, kteří usilovali o nezávislost Katalánska. Amnestie by se však mohla týkat zhruba stovky policistů, kteří stanuli před soudem kvůli zásahům proti akcím pořádaným separatisty, například referenda o nezávislost z 1. října roku 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy