Průlom po osmi letech. Mezi rozděleným Kyprem se otevřely dva nové hraniční přechody

ČTK ČTK
12. 11. 2018 13:42
Mezi dvěma znepřátelenými republikami na ostrově Kypr se v pondělí v poledne místního času otevřely dva nové hraniční přechody. Informoval o tom řecký deník Kathimerini. U jednoho z nových přechodů se konal menší protest, ale jinak podle řeckého deníku slavnostní zprovoznění přechodů lidé nadšeně vítali. Jde o první nové přechody otevřené na této hranici po osmi letech, uvedla agentura AFP.
Vojáci na Kypru otevírají nový hraniční přechod mezi dvěma republikami na ostrově.
Vojáci na Kypru otevírají nový hraniční přechod mezi dvěma republikami na ostrově. | Foto: ČTK

Zvláštní zástupkyně OSN pro Kypr a šéfka tamní mírové mise OSN Elizabeth Speharová označila otevření přechodů za důležitý krok k obnovení důvěry mezi znesvářenými částmi rozděleného ostrova. I podle dalších expertů je zprovoznění nových přechodů nadějí pro obnovení rozhovorů o znovusjednocení ostrova, které zamrzly před více než rokem.

Otevřením přechodu Lefka/Apliç na západě ostrova a Derynea/Derinya na východě se počet přechodů na hranici mezi severní a jižní částí tohoto středomořského ostrova zvýšil na devět. První z nich byl otevřen v roce 2003 po téměř třicetiletém uzavření hranice, na níž je od 70. let nárazníkové pásmo pod správou mise OSN, takzvaná zelená linie.

Na nové přechody přispěla Evropská unie a Rozvojový program OSN (UNDP). EU financovala posledních pět přechodů na kyperské hranici, celkem na ně a související infrastrukturu od roku 2006 vydala 6,5 milionu eur (téměř 169 milionů korun).

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy Turecko vyslalo do severní části ostrova vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Na severu ostrova posléze vznikla Severokyperská turecká republika, kterou ale uznává jen Turecko, a v jižní části funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika. Ta je od roku 2004 členem EU.

Diplomatická jednání o sjednocení Kypru se vedou neúspěšně už dlouhá léta, předmětem sporů jsou mimo jiné odlišné názory na státoprávní uspořádání nového celku, přítomnost tureckých vojáků či otázka návratu uprchlíků a restituce jejich majetku. Rozdělení Kypru v roce 1974 provázely masové přesuny obyvatel, asi 160 tisíc kyperských Řeků se muselo odstěhovat na jih a 50 tisíc Turků se z jihu přesunulo na sever.

 

Právě se děje

Další zprávy