reklama
 
 

Průlom po osmi letech. Mezi rozděleným Kyprem se otevřely dva nové hraniční přechody

12. 11. 2018 13:42
Mezi dvěma znepřátelenými republikami na ostrově Kypr se v pondělí v poledne místního času otevřely dva nové hraniční přechody. Informoval o tom řecký deník Kathimerini. U jednoho z nových přechodů se konal menší protest, ale jinak podle řeckého deníku slavnostní zprovoznění přechodů lidé nadšeně vítali. Jde o první nové přechody otevřené na této hranici po osmi letech, uvedla agentura AFP.

Zvláštní zástupkyně OSN pro Kypr a šéfka tamní mírové mise OSN Elizabeth Speharová označila otevření přechodů za důležitý krok k obnovení důvěry mezi znesvářenými částmi rozděleného ostrova. I podle dalších expertů je zprovoznění nových přechodů nadějí pro obnovení rozhovorů o znovusjednocení ostrova, které zamrzly před více než rokem.

Otevřením přechodu Lefka/Apliç na západě ostrova a Derynea/Derinya na východě se počet přechodů na hranici mezi severní a jižní částí tohoto středomořského ostrova zvýšil na devět. První z nich byl otevřen v roce 2003 po téměř třicetiletém uzavření hranice, na níž je od 70. let nárazníkové pásmo pod správou mise OSN, takzvaná zelená linie.

Na nové přechody přispěla Evropská unie a Rozvojový program OSN (UNDP). EU financovala posledních pět přechodů na kyperské hranici, celkem na ně a související infrastrukturu od roku 2006 vydala 6,5 milionu eur (téměř 169 milionů korun).

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy Turecko vyslalo do severní části ostrova vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Na severu ostrova posléze vznikla Severokyperská turecká republika, kterou ale uznává jen Turecko, a v jižní části funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika. Ta je od roku 2004 členem EU.

Diplomatická jednání o sjednocení Kypru se vedou neúspěšně už dlouhá léta, předmětem sporů jsou mimo jiné odlišné názory na státoprávní uspořádání nového celku, přítomnost tureckých vojáků či otázka návratu uprchlíků a restituce jejich majetku. Rozdělení Kypru v roce 1974 provázely masové přesuny obyvatel, asi 160 tisíc kyperských Řeků se muselo odstěhovat na jih a 50 tisíc Turků se z jihu přesunulo na sever.

autor: ČTK | 12. 11. 2018 13:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama