Skopje - Pět policistů dnes zahynulo a 30 dalších utrpělo zranění v severomakedonském Kumanovu při zásahu proti ozbrojené skupině, který prý plánovala útoky na makedonské státní instituce.
Na tiskové konferenci to oznámila makedonská ministryně vnitra Gordana Jankuloská. Podle agentury APA se k odpovědnosti za útok na policisty přihlásila rozpuštěná Národní osvobozenecká armáda (UÇK) makedonských Albánců.
Jankuloská novinářům sdělila, že při razii bylo zabito i několik ozbrojenců, jejich počet ale nesdělila. Ministerstvo vnitra rovněž neuvedlo, zda neutrpěli zranění civilisté. Jankuloská nicméně prohlásila, že zásah ještě neskončil. Podle APA úřady ve městě vyhlásily zákaz vycházení.
Obyvatelstvo Kumanova tvoří převážně Albánci. V roce 2001 bylo město jedním z hlavních dějišť bojů během ozbrojeného vzbouření tamních albánských separatistů, které se podařilo za pomoci mezinárodních zprostředkovatelů ukončit dohodami zaručujícími posílení práv silné albánské menšiny.
Akce začala v sobotu brzy ráno a z oblasti zásahu ve čtvrti Diva Naselba se ozývala střelba z ručních zbraní a nad městem létaly vrtulníky. Výbuchy bylo odtamtud slyšet ještě odpoledne.
Mluvčí ministerstva vnitra Ivo Kotevski řekl, že policie zakročila poté, co obdržela informace o ozbrojené skupině, jejíž členové plánovali "teroristické činy". Do Makedonie prý pronikli ze sousední země, neřekl ale, o jakou jde.
Z místa střetů utíkali obyvatelé, některé z nich evakuovala policie. "Myslel jsem si, že k něčemu takovému už nikdy nedojde," řekl podle agentury Reuters albánský muž v narážce na konflikt z roku 2001. "Je to děsivé, nemůžeme tu zůstat," dodal.
Kumanovo leží blízko hranic Srbska a bývalé srbské provincie Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo jednostranně samostatnost. Kosovští Albánci se odtrhli po ozbrojené revoltě tamních separatistů koncem devadesátých let. Stejnou cestou se chtěli vydat jejich makedonští soukmenovci v roce 2001, ale situaci se podařilo uklidnit díky dohodě zprostředkované západními diplomaty. Dohoda zaručuje Albáncům větší práva a zastoupení ve státních institucích. Její realizace je však pomalá a dochází k různým incidentům, které zvyšují napětí.
V dubnu skupina asi 40 ozbrojenců mluvících albánsky přepadla a na několik hodin obsadila policejní stanoviště u hranic s Kosovem a poté zmizela. Policie následně koncem měsíce v této oblasti provedla rozsáhlou operaci, při níž údajně našla zbraně a munici, jež této skupině patřily.
Opozice tvrdí, že vláda se těmito policejními akcemi snaží odpoutat pozornost od politické krize v zemi. Ta se odvíjí od skandálu s odposlechy novinářů, opozičních činitelů a dalších osob nepohodlných vládě premiéra Nikoly Gruevského.