Káhira - Stovky Egypťanů v pátek protestovaly v několika městech proti kandidatuře bývalého ministra obrany na post prezidenta. Potyčky při protestech si vyžádaly podle agentury AP životy čtyř lidí včetně jedné egyptské novinářky.
Účastníky protestů byli hlavně stoupenci islamistického Muslimského bratrstva a s ním spojeného svrženého prezidenta Muhammada Mursího.
O jeho svržení se loni postarala armáda po vytrvalých protestech odpůrců bratrstva. V čele armády stál Abdal Fattáh Sísí, který zastával také post ministra obrany. Tento týden se funkce vzdal, vystoupil z armády a oznámil, že bude kandidovat v prezidentských volbách.
Kdo střílel? Policie, nebo demonstranti?
Protesty se v pátek konaly v Káhiře i na jejích předměstích, stejně jako v Alexandrii. Lidé se snažili zablokovat hlavní silnici vedoucí k pyramidám v Gíze hořícími pneumatikami, ale policie jim v tom bránila. Na severu metropole použila slzný plyn, aby shromážděné rozehnala.
Právě tam přišla o život novinářka Majáda Ašrafová, která pracovala pro soukromý list Ad-Dustúr. Podle svědka citovaného agenturou AP policisté použili ostrou munici a Ašrafovou zasáhli do hlavy.
Mluvčí ministerstva vnitra však připsal odpovědnost za smrt demonstrujících Muslimskému bratrstvu. Mezi protestujícími prý byli i ozbrojení lidé, kteří stříleli na přítomné. Tři osoby zemřely po zasažení střelnou zbraní, jedna žena byla ubodána nožem. Policisté, kteří se zúčastnili zásahu, tvrdí, že demonstranti stříleli ze vzduchovek. V Gíze, Mansúře a Mínji pozatýkali čtyři desítky demonstrantů.
Vlastní akce uspořádali v Káhiře a v Alexandrii také Sísího příznivci. Na manifestacích nesli egyptské státní vlajky a Sísího portréty.
Maršál Sísí, jemuž bude letos 60 let, podle egyptských médií nyní podstupuje zdravotní testy, aby se potvrdilo, že je schopen prezidentskou funkci zastávat. Termín voleb zatím nebyl určen, počítalo se s nimi na jaře. Zatím jediným Sísího soupeřem je levicový vůdce Hamdín Sabbáhí, který kandidaturu oznámil v únoru.