Přestřelka Paříž-Londýn. Britové prý kastrují svůj vliv

Martin Novák Martin Novák
5. 11. 2009 17:30
Francouzský ministr nediplomaticky kritizoval britské konzervativní politiky
Předseda britské Konzervativní strany David Cameron je po zrušení referenda o Lisabonské smlouvě pod tlakem euroskeptického křídla vlastní strany.
Předseda britské Konzervativní strany David Cameron je po zrušení referenda o Lisabonské smlouvě pod tlakem euroskeptického křídla vlastní strany. | Foto: Reuters

Londýn - Tahanice kolem schvalování Lisabonské smlouvy ústí ještě předtím, než smlouva začne platit, ve výměnu nevybíravých slov mezi některými francouzskými a britskými politiky.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Lellouche si neodpustil komentář k situaci v britské Konzervativní straně. Ta slibovala voličům, že příští rok uspořádá referendum o Lisabonské smlouvě, pokud dokument nebude ratifikován všemi sedmadvaceti členskými zeměmi.

Přesně to se ale v úterý podpisem Václava Klause stalo, takže toryové ještě týž den večer konstatovali, že referendum bohužel nebude.

Radikálně euroskeptické křídlo strany proti tomu protestuje, někteří poslanci a europoslanci se kvůli tomu vzdávají funkcí.

Foto: Aktuálně.cz

Lellouche označil politiku strany za žalostnou a patetickou. Přitom je ale ve Francii znám jako politik, který chová k Velké Británii značné sympatie.

Ministr v rozhovoru pro deník Guardian kritizoval šéfa toryů Davida Camerona, který slibuje, že bude usilovat o vrácení některých pravomocí do Londýna zpět z Bruselu.

"Je to žalostné. Dělají to, co udělali v Evropském parlamentu," uvedl v souvislosti s tím, že konzervativci odešli z klubu středopravých stran, Evropské lidové strany. "V zásadě vykastrovali britský vliv v Evropském parlamentu."

Konzervativní strana se rozhodla po evropských volbách založit ve Štrasburku novou frakci, v níž jsou také česká ODS a polská strana Právo a spravedlnost. Za si vysloužil Cameron ostrou kritiku britských médií. A to i těch, které s konzervativci sympatizují.

Lellouche také obvinil britského stínového ministra zahraničí Williama Haguea z autismu, pokud jde o EU. "Mají jednu větu a tu opakují pořád dokola. Je to velmi bizarní autismus," uvedl.

Proti těmto slovům se ohradila britská dobročinná organizace Národní autistická společnost, která pomáhá postiženým touto nemocí.

"Autismus je vážné onemocnění a způsob, jakým toto označení používá pan Lellouche, jsou velmi nepatřičné," uvedl mluvčí společnosti Benet Middleton.

 

Právě se děje

Další zprávy