Přelomový vynález. Kardiostimulátor se rozpustí v těle

Video Video
1. 7. 2021 12:39
Vědci vyvinuli první kardiostimulátor na světě, který se v těle rozpouští. Bezdrátové zařízení bez baterií, které vytvořili vědci na amerických univerzitách Northwestern a George Washington, zmizí poté, co již není potřeba.
Bezdrátové, bezbateriové a plně implantovatelné zařízení zmizí poté, co již není potřeba. | Video: Asociated Press

Všechny součásti kardiostimulátoru se během pěti až sedmi týdnů přirozeně vstřebají do tělesných tekutin. Tenké, ohebné a lehké zařízení by se mohlo používat u pacientů, kteří potřebují dočasnou stimulaci srdce po jeho operaci nebo čekají na trvalý kardiostimulátor.

Zařízení bezdrátově získává energii ze vzdálené antény. Tím odpadá potřeba objemných baterií a pevného hardwaru, včetně kabelů nebo vodičů. "Hardware umístěný v srdci nebo v jeho blízkosti představuje riziko infekce a dalších komplikací," uvedl John A. Rogers z Northwestern University, který vedl vývoj zařízení.

Výzkumníci, kteří stojí za tímto zařízením, doufají, že by se brzy mohlo používat místo dočasných kardiostimulátorů, jejichž odstranění vyžaduje invazivní chirurgický zákrok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy