Vnuci nacismu a nepřátelé Turecka? Erdogana v Německu přivítala vyostřená atmosféra

Zahraničí ČTK Kateřina Vítková Zahraničí, ČTK, Kateřina Vítková
Aktualizováno 28. 9. 2018 13:58
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přiletěl do Německa, v pátek se setkal s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem i kancléřkou Angelou Merkelovou. V zemi zůstane do soboty, kdy v Kolíně nad Rýnem otevře největší evropskou mešitu mimo území Turecka. I když už byl Erdogan ve spolkové republice jako prezident a premiér více než desetkrát, nyní je zde poprvé na státní návštěvě. Doprovázejí ji přísná bezpečnostní opatření. Německo-turecké vztahy prošly v uplynulých dvou letech řadou krizí. V posledních měsících se sice o něco zlepšily, ale i tak je komplikuje například fakt, že Turecko zadržuje několik občanů německé národnosti. Projděte si nejzásadnější momenty vztahů těchto dvou zemí.
Plakát s Erdoganem. | Foto: Reuters

Bodyguardi

Nepříjemné napětí mezi německými a tureckými úřady způsobila i kauza s Erdoganovými bodyguardy. Ti podle americké policie v květnu 2017 během demonstrace tureckých Kurdů před rezidencí tureckého velvyslance v USA zasáhli tak brutálně, že bylo zraněno 11 lidí. Na dvanáct členů Erdoganovy ochranky dokonce americké úřady vydaly zatykače. Ankara odpověděla, že takový krok nemá právní základ a že za incident u rezidence může selhání amerických bezpečnostních složek.

V červnu přišla německá média s tím, že si německé úřady nepřejí, aby tureckého prezidenta Erdogana na červencový summit skupiny G20 v Německu doprovázeli někteří příslušníci jeho ochranky. Konkrétně ti bodyguardi, kteří se účastnili tvrdého zákroku proti Erdoganovým odpůrcům při jeho květnové návštěvě USA.

Německé tajné služby se obávaly, že Erdoganova přítomnost může už sama o sobě vyvolat demonstrace, a nemohly vyloučit, že nedojde ke srážkám prezidentových stoupenců a odpůrců.

 

Právě se děje

Další zprávy