Před soudem, kde se koná proces s Trumpem, se zapálil muž. Kvůli konspiračním teoriím

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2024 9:44
Mladý muž, který se v pátek zapálil před budovou newyorského soudu, kde se koná proces s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, v sobotu zemřel. Podle policie mohl být jeho čin motivován konspiračními teoriemi a nebyl zaměřen proti žádné konkrétní osobě či skupinám. Předtím, než se zapálil, kolem sebe rozházel letáky, podle fotografií z místa nesly některé název "Skutečná historie světa".
Foto: Reuters

Informace o muži v plamenech byla zveřejněna téměř ve stejnou chvíli, kdy byl dokončen výběr 12členné poroty a šesti náhradníků. Muž se podle policie jmenuje Maxwell Azzarello, narodil se v roce 1987 a je z Floridy. Rodina o jeho cestě do New Yorku nevěděla.

Na sociálních sítích kolují snímky zachycující hořící postavu v parku před budovou soudu. Agentura AP napsala, že se hořící člověk skácel k zemi, poté byly plameny uhašeny pomocí hasicího přístroje. Záchranáři pak popálenou osobu odnesli na nosítkách.

Podle zpravodajského webu BBC se na místě mladý muž polil hořlavinou a následně se zapálil. Někdo na něj vykřikl "Nedělej to!", mnoho svědků začalo křičet, mimo jiné, ať někdo sežene hasicí přístroj. Krátce před zapálením kolem sebe muž rozházel letáky, podle listu The New York Times byly letáky před incidentem patrně zveřejněny také na internetu a obsahovaly protivládní konspirační teorie a kritiku Newyorské univerzity. 

Podle fotografií z místa nesly některé název "Skutečná historie světa". Úřady zkoumají jeho příspěvky na sociálních sítích a vyšetřování okolnosti incidentu pokračuje.

Muž byl podle zpravodajů televize CNN v plamenech více než tři minuty. "Vidím naprosto ohořelého člověka," uvedl jeden z nich během živého vysílání. O tom, že osoba hořela několik minut, hovořili i svědci na místě. Na místo přijelo mnoho policistů, podle sdělení policie však v tuto chvíli nehrozí další nebezpečí.

Foto: Reuters

Obyvatelka Manhattanu BBC řekla, že muž, který se zapálil, stál před soudem celý týden s transparentem. Další svědek, starší muž, incident popsal jako zlý sen. "Něčeho takového jsem se nikdy nechtěl stát svědkem. Bude mě to provázet v nočních můrách," řekl. Na otázku, zda se někdo pokusil muži pomoci, odpověděl: "Co máte dělat? Byl celý v plamenech a zdál se být odhodlaný," dodal.

Park, kde se muž zapálil, prohledali pyrotechnici a žádné výbušné zařízení se nenašlo. Policie rovněž sdělila, že se na proces s Trumpem řádně připravila a má podrobné bezpečnostní plány, přičemž se koordinuje s hasiči a záchrannou službou. 

Na místě policie zasahovala dvě minuty od nahlášení incidentu. Zároveň uvedla, že nikdo nečekal, že se muž zapálí a bude na místě potřeba hasicí přístroj. Uvedla, že své bezpečnostní plány přezkoumá a v případě potřeby pozmění, avšak v tuto chvíli se domnívá, že zareagovala správně.

Trump budovu soudu podle BBC opustil po krátkém rozhovoru s členy tajné služby, kteří jej chrání, novinářské otázky ignoroval.

Obžaloba proti němu souvisí s událostmi z jeho první kampaně v roce 2016, kdy jeho právník zaplatil 130 tisíc dolarů (přes tři miliony Kč) pornoherečce Stephanii Cliffordové ve snaze ututlat její tvrzení, že měla asi o deset let dříve s Trumpem románek. Podle prokurátorů Trump zfalšoval desítky finančních záznamů, když po zvolení svému právníkovi danou částku vracel. Zároveň obžaloba tvrdí, že tímto mohl krýt porušení pravidel financování kampaně a vše prezentuje jako součást širší snahy ovlivnit veřejné mínění před volbami.

Nejde přitom jen o první projednávání obžaloby proti bývalé hlavě státu, ale také o proces s prezidentským kandidátem v době předvolební kampaně. Trump je předpokládaným prezidentským kandidátem republikánů v podzimních prezidentských volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy