Potyčky v Thajsku: Demonstranti vnikli na ministerstvo

ČTK ČTK
12. 4. 2009 14:00
Thajský premiér: Z narušení summitu vyvodíme důsledky
Foto: Reuters

Pattaya - Zhruba padesát thajských demonstrantů, kteří se chtěli dostat k premiérovi, proniklo do budovy ministerstva vnitra v Bangkoku. Napsala to v neděli agentura Reuters s tím, že asi stovka vojáků u objektu se protestující nejdříve údajně ani nepokoušela zadržet. Až po chvíli  začala střílet do vzduchu.

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva se pro jistotu přesunul vládním autem mimo ohrožené oblasti. Vláda již předtím vyhlásila v hlavním městě a přilehlém okolí výjimečný stav. Do města dnes vjela obrněná vozidla, která mají podle vojáků uklidnit situaci v ulicích. 

Thajský premiér se nechal slyšet, že jeho vláda v nadcházejících dnech vyvodí důsledky ze sobotního narušení summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v letovisku Pattaya a že proti strůjcům nepokojů podnikne legální kroky.

Agentura Reuters vzápětí s odvoláním na štáb demonstrantů informovala, že úřady už zadržely jednoho z vůdců protestů a odvlekly ho neznámo kam.

Premiér vyhlásil výjimečný stav v letovisku Pattaya, kde se měl konat summit ASEAN. Vrcholná schůzka byla odložena na neurčito poté, co protivládní demonstranti vtrhli do konferenční části hotelového komplexu. Původně Thajsko plánovalo kvůli protestům posunout jednání na neděli.

"Nyní je mým a vládním úkolem zajistit bezpečnost představitelů při návratu domů," citovala agentura Reuters televizní prohlášení Vedžadžívy. Výjimečný stav, který platí i pro oblasti přilehlé k letovisku, dává armádě právo zasáhnout při obnově pořádku.

Úřady mohou omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím vydávat zpravodajství, které "vyvolává paniku".

Dnes ráno přikročila Vedžadžívova vláda k první protiakci, když neupřesnění agenti odvlekli jednoho z vůdců demonstrantů Arismana Pongrengronga z jeho domu na neznámé místo.

"Rodina naprosto netuší, kde se Arisman nyní nachází. Jeho mobilní telefon neodpovídá," řekl agentuře Arismanův spolupracovník Somsak Lertvisut.

Vzkaz premiérovi: Odstupte a nepokoje skončí

Demonstranti prohlásili zrušení summitu za své vítězství. Vůdce demonstrantů Džakrapop Penkajr oznámil, že další protesty se budou konat v hlavním městě. Jejich konec podmínil rezignací thajského premiéra.

Foto: Reuters

Více než 1000 protivládních demonstrantů prorazilo skleněné dveře do jednacích sálů, kde se dnes měli setkat představitelé 16 asijských zemí. Asi polovinu účastníků schůzky evakuovaly bezpečnostní jednotky helikoptérami na nedaleké vojenské letiště.

Dav se dožadoval odstoupení Apchisita Vedžadžívy, který se k moci dostal po parlamentních volbách před čtyřmi měsíci, a také vypsání nových předčasných voleb. Tehdy soud rozpustil předchozí kabinet.

Zablokovaný hotel

Červené košile, jak si říkají stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, převraceli stoly s občerstvením, mávali thajskými vlajkami a skandovali. "Apchisito, odejdi!".

Foto: Reuters

Šinavatrovi stoupenci již předtím zablokovali hotel, kde je ubytována část nejvyšších představitelů asijských zemí, a bránili jim jej opustit.

"Přístupy nejsou úplně uzavřeny, ale všichni vedoucí představitelé musejí mít zajištěnu bezpečnost podle mezinárodních standardů," řekl ještě před zrušením summitu vládní mluvčí Panitan Wattanayagorn novinářům.

Nejednalo se ani o odpálené raketě

Thajští protivládní demonstranti v sobotu také zabránili konání schůzky ministrů zahraniční Japonska, Severní Koreje a Číny, která se měla uskutečnit na okraj summitu ASEAN. Zablokovali vchod do jednací budovy a znemožnili vstup japonské delegaci.

Šéfové diplomacií, kteří měli diskutovat o nedávném odpálení severokorejské rakety, poté schůzku odvolali. Japonský ministr zahraničí Hirofumi Nakasone s ministry mluvil telefonicky. Šéfové diplomacií obou komunistických států se pak sešli k bilaterálním rozhovorům.

Foto: Reuters

Nedělní vypuštění severokorejské rakety vyvolalo ostrou reakci západního světa. Zatímco Japonsko spolu s USA a Británií požadují v Radě bezpečnosti OSN zpřísnění sankcí vůči komunistickému režimu Kim Čong-ila, Čína a Rusko, jež disponují v radě právem veta, tento krok odmítají.

Vrcholná schůzka ASEAN byla svolána hlavně kvůli světové ekonomické krizi. Kromě představitelů desetičlenného bloku se jí účastnili i zástupci Číny, Japonska, Koreje, Indie, Austrálie a Nového Zélandu. Demonstrace asi 2000 Šinavatrových stoupenců v červených košilích narušily už jeho páteční oficiální začátek. Protestující se ale nakonec stáhli a umožnili delegacím přístup do hotelu, kde se jednání konalo.

 

Právě se děje

Další zprávy