Potvrzeno: Mladiče pomáhali skrývat generálové

ČTK ČTK
22. 6. 2012 19:05
Útěk vrchního velitele bosenskosrbské armády před spravedlností trval 16 let
Mladič vystupuje před soudem s despektem.
Mladič vystupuje před soudem s despektem. | Foto: Reuters

Bělehrad - Někdejšího vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, kterého soudí Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), opravdu pomáhali skrývat nejvyšší představitelé srbské armády.

Spekulace o tom, že Mladičův 16 let trvající útěk před spravedlností organizovali vojáci, v pátek potvrdil srbský žalobce pro válečné zločiny Vladimir Vukčević. Jak píše bělehradský server Blic.rs, důležitou roli v celé věci hrál bývalý šéf generálního štábu Nebojša Pavković.

"Mladičovi při skrývání pomáhal i jeden vysoce postavený funkcionář vojenské tajné služby, který je dnes v penzi," dodal Vukčević bez uvedení jména. Podle srbských novinářů je zmíněným vojákem generál Aca Tomić, bývalý šéf bezpečnostní služby srbské armády.

Tomić v minulosti proslul svými sklonem k alkoholu, v roce 2003 strávil několik měsíců ve vazbě kvůli podezření, že byl napojen na vrahy někdejšího premiéra Zorana Djindjiče.

Vystřídal 11 bytů a vojenské objekty

Mladić se podle žalobce Vladimira Vukčeviče skrýval od poloviny 90. let až do roku 2002 ve vojenských objektech, poté vystřídal až 11 bytů po celém Bělehradě. Zadržen byl koncem loňského května v severosrbském Lazarevu, kam nejspíše odjel běžným autobusem.

Srbští žalobci nyní kvůli pomoci Mladičovi obvinili šest osob, dalších sedm čelí stíhání kvůli tomu, že stály za skrýváním dalšího muže obviněného z válečných zločinů, Stojana Župljanina, který byl zadržen již v červnu 2008.

Ratko Mladić nyni stojí před ICTY a vyšetřovatelé jej viní z toho, že se za války v Bosně v letech 1992 až 1995 dopustil válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy. Hrozí mu za to doživotní vězení.

Je mu přičítána odpovědnost za masakr ve Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky zabily v červenci 1995 na 8000 muslimských mužů a chlapců, a za ostřelování Sarajeva, při němž zahynulo přes 11 500 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy