Berlín - Na prezidenta fotbalového klubu Bayern Mnichov Uliho Hoenesse se u soudu valí jedna pohroma za druhou. A odborníci na daňové zákony se shodují, že se jen těžko vyhne vězení za mnohamilionový daňový únik.
Hoeness se loni sám udal kvůli daňovým únikům, které se týkaly jeho nepřiznaného účtu ve švýcarské bance.
Prokuratura kvůli tomu zahájila trestní řízení, které se týkalo 3,2 milionu eur. V pondělí ale šéf bavorského velkoklubu u mnichovského soudu přiznal, že se dopustil daňového úniku v mnohem větším rozsahu, než se dosud vědělo.
Konkrétně mělo jít o 18,5 milionu eur, tedy v přepočtu zhruba půl miliardy korun. Částka však bude zřejmě ještě větší. Jak v úterý vypověděl úředník ministerstva financí, mělo by jít až o 23,7 milionu.
Mluvčí prokuratury Ken Heidenreich navíc podle serveru Spiegel Online prohlásil, že by měly být započteny i kapitálové příjmy z let 2007 až 2009. V takovém případě by Hoenessův "vroubek" vůči státu vyšplhal dokonce na 26,2 milionu eur.
Má zapomenout na podmínku?
Ještě před Hoenessovým pondělním přiznáním se spekulovalo, že by někdejší hvězdný útočník a mistr světa z roku 1974 mohl odejít od soudu s pokutou a podmíněným trestem.
"Nepodmíněný trest vězení považuji za absolutně nutný. Mám velmi vážné pochyby o tom, že by ještě bylo možné dát (Hoenessovi) podmínku," řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Bayericher Rundfunk právník Thomas Eigenthaler.
Bylo to ještě před výpovědí zástupce ministerstva financí, ale i tak ho výše daňového úniku, k němuž se Hoeness v pondělí přiznal, prý šokovala.
"Momentálně si neumím představit, že by bylo vůbec možné udělit podmíněný trest," podotkl pro změnu v rozhlasové stanici Deutschlandfunk právník a předseda německé liberální FDP Wolfgang Kubicki.
Uli Hoeness
Hoeness je v Bayernu legendou. V dresu bavorského velkoklubu strávil téměř celou hráčskou kariéru a připsal si ve 239 zápasech 86 gólů. Jako útočník pomohl klubu třikrát vyhrát bundesligu i Pohár mistrů evropských zemí. S národním týmem získal zlato na ME 1972 i světový titul o dva roky později. Ve vedení Bayernu působí od roku 1982 a od roku 2009 je prezidentem.
Rozsudek zřejmě přijde později
Hoeness v letech 2003 až 2009 obchodoval s rizikovými akciemi. Dnes u soudu řekl, že jeho obchodování skončilo v celkové ztrátě v řádu několika milionů eur.
Při obchodování ale dočasně dosahoval i zisků, které však nepřiznal ke zdanění. Právě kvůli nim nyní stojí před soudem.
Podle původního harmonogramu procesu měl soudce vynést rozsudek už ve čtvrtek. "Není moc pravděpodobné, že tomu tak bude," řekla mluvčí soudu Andrea Titzová. Podle ní budou zapotřebí ještě další přelíčení.