Polsko se chce vrátit do skupiny zemí, které určují agendu EU, uvedl Sikorski

ČTK ČTK
25. 4. 2024 11:08
Polsko se chce vrátit do skupiny zemí, které určují agendu EU, uvedl Sikorski

Polsko se chce vrátit do skupiny zemí, které určují agendu Evropské unie, řekl ve čtvrtek šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski v parlamentu ve Varšavě. Ministr nového polského kabinetu, který loni vystřídal dlouholetou vládu národněkonzervativní strany Právo a Spravedlnost také uvedl, že chce urovnat konflikty s unijními institucemi, napsal server onet.pl.

"Do Evropské unie jsme vstoupili po letech úsilí z rozhodnutí národa," uvedl Sikorski, který bývalou vládu strany Právo a Spravedlnost obvinil, že podrývala obraz Evropské unie v Polsku. "Již léta slýcháme, že rozhodnutí v EU nám vnucují takzvaní eurokraté. Tato lež vedla v Británii k brexitu," řekl ministr s odkazem na britské vystoupení z EU a Polákům vzkázal, že o nařízeních rozhodují členské státy, nikoliv "anonymní Brusel".

Cílem čtvrtečního projevu Sikorského bylo podle agentury AP vysvětlit, jak se změnily priority Polska ohledně právního státu a mezinárodních vztahů poté, co vláda premiéra Donalda Tuska nahradila kabinet strany Právo a Spravedlnost. Ta v Polsku vládla mezi lety 2015 až 2023, a přestože kladla důraz na vazby se Spojenými státy, měla rozporuplný postoj k Evropské unii či Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy