Polsko kritizuje klip EU oslavující pád komunismu

Naďa Straková
18. 5. 2009 18:59
Podle polských politiků není historická role jejich vlasti doceněna
Foto: Naďa Straková

Varšava - Polsko kritizovalo Evropskou unii za to, že ve videoklipu, který má oslavovat dvacet let svobody od pádu komunismu ve východní a střední Evropě, není role Polska dostatečně doceněna.

Polští politici se přímo ohradili proti tomu, že video nazvané „1989-2009: Dvacet let svobody" se příliš věnuje Německu a polský podíl na svržení komunistického systému v bývalém východním bloku opomíjí.

Podle stálého zástupce při EU, velvyslance Jana Tombinského by video mohlo vpředvečer červnových voleb do Evropského parlamentu (EP) vyvolat u polských voličů nevoli.

Tombinski proto napsal  místopředsedkyni Evropské komise Margot Wallströmové dopis, ve kterém ji žádá o nápravu spáchaných škod.

Ve videoklipu se objeví i tvář generála Wojciecha Jaruzelského, bývalého prezidenta komunistického Polska
Ve videoklipu se objeví i tvář generála Wojciecha Jaruzelského, bývalého prezidenta komunistického Polska | Foto: Reuters

„Zjednodušené vidění událostí může vést k nechtěným kontroverzím, kterých bychom se měli před volbami do EP vyvarovat," stojí v dopise polského diplomata eurokomisařce Wallströmové.

Videoklip je součástí kampaně EU, která připomíná 20. výročí pádu komunismu ve východní a střední Evropě.

Podle odborníků klip nahrává polským euroskeptikům, kteří co nevidět vytáhnou do boje proti proevropské vládě premiéra Donalda Tuska.

Je to umění, ne historie

Evropská komise kritiku nepřijala, ale slíbila, že se pokusí „nepřesnosti" v klipu opravit. „Je to spíše umělecký videoklip. Nejedná se o historický pořad či dokument," brání počin Evropské komise její mluvčí.

Polsko je podle názoru některých historiků na tuto část své historie velmi citlivé. Zemi často v minulosti dominovaly zahraniční velmoci a četná krvavá povstání přinesla řadu obětí na životech.

Poláci by ve videoklipu raději než Jaruzelského viděli tvář papeže Jana Pavla II.
Poláci by ve videoklipu raději než Jaruzelského viděli tvář papeže Jana Pavla II. | Foto: Reuters

Polským politikům se na videu také nelíbí, že příběh mladíka, který přišel na svět v roce 1989, se odehrává na pozadí pádu berlínské zdi, zatímco ignoruje skutečnost, že Polsko jako první začalo vést tzv. jednání u kulatého stolu a vytvořilo první nekomunistickou vládu. Polákům také ve videu chybí zmínka o antikomunistickém odborovém hnutí Solidarita.

Ani skutečnost, že Polsko v klipu „zastupuje" bývalý polský komunistický generál Wojciech Jaruzelski, se této osmatřicetimilionové zemi nelíbí.

Daleko více by ocenili, kdyby se ve videoklipu objevila tvář bývalého papeže Jana Pavla II., rodáka z polských Wadowic, jehož aktivní podíl na pádu komunistických režimů ve východní Evropě a zejména v Polsku je podle nich nepřehlédnutelný.

 

Právě se děje

Další zprávy