Polskem hýbe úmrtí Bělorusky znásilněné ve Varšavě, kolemjdoucí ženě nepomohli

ČTK ČTK
4. 3. 2024 18:16
Polskem hýbe úmrtí Bělorusky znásilněné ve Varšavě, kolemjdoucí ženě nepomohli

V Polsku se v posledních dnech stalo jedním z hlavních témat veřejné diskuze úmrtí 25leté Bělorusky, kterou před zraky kolemjdoucích na konci února na ulici v centru Varšavy brutálně znásilnil muž. Případ vyvolal debatu o bezpečí žen v Polsku, napsal portál Nastojaščeje vremja. Ve středu na památku ženy, která následkům útoku podlehla, projde Varšavou průvod. Rozhořčení nad činem vyjádřila mimo jiné vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

Útočník v masce a s nožem mladou Bělorusku napadl, když se vracela ráno 25. února domů. Poté ji zatáhl do blízkého dvora, kde ji brutálně zbil a znásilnil. Znásilnění přitom viděly dvě ženy, které šly okolo a na chvíli se zastavily, což zachytily kamery. Znásilňované ženě ale nepomohly, protože podle své výpovědi na policii měly za to, že se dívají na dva lidi bez domova mající konsensuální sexuální styk, uvedl server Wiadomości.

Svědkyně ve své výpovědi také uvedly, že muž je vulgárním jazykem přesvědčoval, aby odešly. Že byly svědky útoku, jim podle jejich tvrzení došlo až ze zpráv v médiích. Ženu v bezvědomí našel vrátný a zavolal na policii. Běloruska zemřela v pátek v nemocnici. Policie zadržela podezřelého, jímž je 23letý muž. Podle policie útočník Bělorusku po znásilnění dusil. Hrozí mu až doživotí.

 

Právě se děje

Další zprávy