Vrah z Hamburku byl psychicky labilní, ale motiv útoku mohl mít podle policie i náboženský podtext

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 7. 2017 14:07
Útočník, kterým byl podle magazínu Spiegel ve Spojených arabských emirátech narozený Ahmad A., žil v poslední době na ubytovně v severohamburské čtvrti Langenhorn. Tu policie v noci na sobotu prohledala. Při jeho útoku v supermarketu zemřel jeden muž a dalších šest lidí utrpělo zranění. Žádný ze zraněných už není v ohrožení života.
Vyšetřování na místě činu v Hamburku.
Vyšetřování na místě činu v Hamburku. | Foto: Reuters

Berlín - Policie za činem útočníka z Hamburku vidí i náboženské motivy. Zároveň ale uvedla, že byl psychicky labilní.

Není tedy jasné, co bylo primární příčinou pátečního útoku nožem, který si podle hamburské radnice vyžádal jednoho mrtvého a sedm zraněných. Žádný ze zraněných už není v ohrožení života.

"K motivům pachatele můžeme v tuto chvíli říci, že na jedné straně existuje spojitost s náboženskými motivy - islamistickými. Na druhé straně máme informace o psychické labilitě (útočníka)," uvedl na sobotní tiskové konferenci hamburský radní zodpovědný za vnitřní bezpečnost Andy Grote.

Řekl také, že bezpečnostní činitelé věděli o radikalizaci 26letého muže původem ze Spojených arabských emirátů a o jeho kontaktech s islámskými fundamentalisty.

Za džihádistu ho policie nepovažovala

Bezprostřední nebezpečí od Palestince narozeného ve Spojených arabských emirátech však neočekávali. Byl veden v databázi stovek hamburských islamistů, nebyl ale považován za džihádistu.

I tak ho v minulosti policisté, kteří měli informace například o tom, že v ubytovně pro běžence hlasitě citoval z koránu, navštívili a vedli s ním rozhovor. Při něm se ukázalo, že prakticky neumí německy, ale zato výborně anglicky, švédsky a norsky. Projevila se také jeho psychická nejistota.

Policisté v noci na sobotu ubytovnu, kde 26letý útočník žil, prohledali. Podle magazínu Spiegel se jedná o zařízení v severohamburské čtvrti Langenhorn.

V současné době nejsou žádné poznatky o tom, že by útočník byl zapojen do nějaké širší sítě. 

Mladý muž do Německa přišel jako běženec z Norska v březnu 2015 a v květnu téhož roku požádal o azyl. Před příchodem do spolkové republiky pobýval také ve Švédsku a ve Španělsku. O tom, že azyl nedostane, rozhodly německé úřady na konci loňského roku.

Úřady jej však nemohly deportovat, protože neměl žádné osobní dokumenty, i když palestinské zastupitelství v minulosti dalo najevo, že je připraveno je vystavit.

Ještě v pátek před útokem se byl Palestinec na cizineckém úřadě zeptat, zda už jeho doklady dorazily. Podle hamburského policejního prezidenta Ralfa Meyera se v tomto ohledu choval téměř příkladně.

Grote páteční útok odsoudil jako barbarský čin, jenž zničehonic zasáhl lidi, které nic nemohlo předem varovat. Poděkoval zároveň policii i hamburským obyvatelům, kteří svým zásahem výrazně přispěli k tomu, že útočník byl rychle zadržen.

Státní zastupitelství uvedlo, že mladík se ke svému činu zatím nevyjádřil. Zdůvodnil to tím, že byl při zatčení zraněn a má silné bolesti hlavy. O jeho osudu bude nyní rozhodovat soud. Státní zástupci žádají trest kvůli vraždě a pětinásobnému pokusu o vraždu.

Německo se loni stalo terčem pěti islamistických teroristických útoků, sedm dalších pokusů ztroskotalo nebo se jim podařilo zabránit. Nejkrvavějším atentátem byl prosincový útok na vánoční trh v Berlíně, při němž zahynulo 12 lidí a desítky dalších byly zraněny.

Místo útoku kolem supermarketu v Hamburku policie neprodyšně uzavřela | Video: twitter/Krakan_G
 

Právě se děje

Další zprávy