Pojišťovny pláčí: Katastrofy je letos stály 31 miliard

Radim Klekner Radim Klekner
30. 11. 2010 20:35
Řádění živlů stálo světovou ekonomiku 222 miliard dolarů.
Při lednovém zemětřesení na Haiti zahynulo 222 tisíc osob, škody jdou do miliard dolarů.
Při lednovém zemětřesení na Haiti zahynulo 222 tisíc osob, škody jdou do miliard dolarů. | Foto: Jan Trachta, MSF

Curych - Lednové zemětřesení na Haiti, vichřice Xynthia, která západní Evropu postihla v únoru, červnová vedra v Rusku provázená ničivými požáry, červencové ničivé záplavy v Číně.

Výčet přírodních katastrof, jež letos udeřily na zeměkouli, je dlouhý. Stejně jako seznamy osob, které při nich zahynuly.

Podle druhé největší zajišťovny na světě Swiss Re způsobilo řádění živlů v roce 2010 celosvětové ekonomice škody ve výši 222 miliard dolarů. Pojistné události s nimi spojené a kryté zajišťovnami vyčíslila společnost sídlící v Curychu na 31 miliard USD.

To jsou čísla, s nimiž se pojišťovnictví ve světě nesetkalo již léta.

"Naposledy musely zajišťovny platit pojistné nároky v takovém rozsahu v roce 1994 po zemětřesení, jež stihlo losangeleské předměstí Northridge," upozorňuje výkonný ředitel společnosti Lloyd's Richard Ward.

Škody způsobené přírodními katastrofami jsou třikrát vyšší než loni a to je podle Swiss Re ještě nutné počítat s dalšími miliardami, které si v závěru roku vyžádá meteorology ohlašované mrazivé počasí.

Letošní zemětřesení, záplavy a požáry mají navíc na svědomí rekordní počet lidských životů: celkem 260 tisíc. Loni to bylo 15 tisíc mrtvých. Přesně tolik lidí zahynulo letos jen během několikatýdenní vlny smrtících veder v Rusku.

Nízká úroveň pojištění v rozvojových zemích

Paradoxně ale přírodní katastrofa s nejvyšším počtem obětí, zemětřesení na Haiti, při kterém zahynulo přes 222 tisíc osob, stála zajišťovny relativně málo peněz.

Největší náklady byly pro ně spojeny s únorovým zemětřesením v Chile, které je přišlo na osm miliard dolarů, zatímco za škody spojené se zářijovými otřesy půdy na Novém Zélandu zaplatily 2,7 miliardy USD.

Jen o sto milionů dolarů méně stály pojistné nároky vznesené v souvislosti se řáděním zimní bouře Xynthia.

"Přírodní katastrofy znovu ukázaly, jak důležitá je prevence i náležitá organizace překonávání jejich následků," říká hlavní ekonom Swiss Re Thomas Hess.

"Zatímco zemětřesení v Chile a na Novém Zélandě, stejně jako bouře Xynthia byly z pojistného hlediska dobře ošetřeny, o otřesech půdy na Haiti a letních záplavách v Asii se to říct nedá."

Souvisí to s nizkou úrovní pojištění majetku běžnou v zemích třetího světa.

Celkem pět miliard USD musely zajišťovny letos dát k dispozici ve spojitosti s neštěstími vyvolanými lidským přičiněním. Tím největším je katastrofa vrtné plošiny Deapwater Horizont provozované koncernem BP, po které vyteklo do Mexického zálivu přes čtyři miliony barelů ropy.

Firmy a jednotlivci, kteří kvůli ropné skvrně utrpěli škody na majetku, již vznesli pojistné nároky ve výši jedné miliardy dolarů. Očekává se ale, že jejich celková výše bude několikanásobně vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy