Peking – Nejvyšší, nejdelší, nejstrašidelnější, nejstrmější. O přízeň turistů dnes ve světě bojují některá místa umělými stavbami, snažícími se lidi přesvědčit, že žádnou takovou jinde neuvidí.
Myšlenku nabídnout zájemcům o adrenalin pohled prosklenou podlahou do hloubky poprvé realizovali v březnu 2007 ve Spojených státech, kde otevřeli vyhlídku Grand Canyon Skywalk, a to nad údolím řeky Colorado. Pod nohama má návštěvník 1220 metrů.
Nyní se o to pokoušejí Číňané v provincii Chu-nan v centrální části země. Dva skalní útesy propojil skleněný most. Nejvýše položený a nejdelší na světě z těch, ze kterých lze pohledem dolů pozorovat hloubku pod sebou.
Pro ty, kteří trpí závratěmi, to není vhodná zábava. Most visí 300 metrů nad zemí, je dlouhý 430 a široký šest metrů. Některé exteriérové záběry z těchto míst použil režisér James Cameron do svého filmu Avatar.
Podle agentury Nová Čína je most sestavený z 99 skleněných panelů a má z bezpečnostních důvodů omezenou kapacitu. Ve stejný čas po něm může přecházet maximálně osm stovek lidí.
Most navrhl izraelský architekt Chaim Dotan. "Je zkonstruován tak, aby byl pokud možno co nejviditelnější. Bílý most mizející do oblak," řekl Izraelec serveru Archdaily.com.
Počítá se s tím, že most bude příležitostně sloužit jako molo pro módní přehlídky.
Most prošel zatěžkávacími zkouškami. Před kamerami se někteří lidé pokoušeli kladivy neúspěšně skleněné panely rozbít, a dokonce po nich i přejel osobní automobil.
Důležitá poznámka na závěr pro všechny, kdo se rozhodnou vzdálenou atrakci navštívit: vstup s kamerami a selfie tyčemi není povolen.
Tourists who suffer from vertigo need not apply - China opens longest glass-bottomed bridge in worldhttps://t.co/MRbPXPg9q4
— AFP news agency (@AFP) August 22, 2016