Počet lidí trpících demencí se za 20 let zdvojnásobí

Reuters Reuters
22. 9. 2009 5:05
Lidí trpících Alzheimerovou chorobou ve světě přibývá
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Počet lidí trpících různými formami stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou ve světě roste a v následujících dvaceti letech se má zdvojnásobit. Podle britských vědců z King´s College jich bude příští rok přes 35 milionů, v roce 2030 už 65,7 milionů a o dalších dvacet let později až 115,4 milionů.

Nové odhady jsou o deset procent vyšší než předchozí výsledky zkoumání z roku 2005. Počet nemocných výrazně vzrostl ve třech oblastech ve světě - v Latinské Americe, jižní Asii a západní Evropě. Problémem do budoucna bude prodlužující se délka života. Výsledky nové studie byly zveřejněny u příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby.

"Tato studie a všechny dřívější naznačují, že nemocných lidí bude velice rychle přibývat," uvádí se ve zprávě. Nárůst demence vyvolává obavy zejména kvůli tomu, že se nejedná pouze o společenský, ale v důsledku také ekonomický problém.

Podle ČTK je v České republice nemocí postiženo asi 120 tisíc lidí. Většina pacientů končí v péči psychiatrů. Ve světě trpí touto chorobou přibližně pět procent lidí ve věku 65 let a téměř třetina osmdesátiletých.

Foto: Ondřej Besperát

Nemoc způsobuje úbytek mozkových buněk. Poprvé ji popsal německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer. Projevuje se výpadky paměti, ztrátou orientace v čase i prostoru, poruchami řeči a hybnosti a ztrátou schopnosti se o sebe postarat.

Chudé státy zatím nejsou připraveny na léčení stařecké demence téměř vůbec, neboť jde o záležitost, "o které se veřejně nemluví". V některých zemích nejsou symptomy nastupující nemoci vůbec rozpoznány a jsou mylně považovány za součást stárnutí. To znemožňuje včasné zahájení léčby.

Mezinárodní společnost pro Alzheimerovu nemoc už vyzvala země, aby následovaly příkladu Velké Británie a připravily akční plány pro boj s touto chorobou.

 

Právě se děje

Další zprávy