Počasí zaskočilo i státníky. Summit EU má zpoždění

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2010 11:00
První schůzku vedenou novým unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem komplikují rozmary počasí
Zasněžená dálnice poblíž Bruselu.
Zasněžená dálnice poblíž Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Jak Spojené státy, tak téměř celou Evropu sužuje bílá nadílka. Začátek dnešního mimořádného summitu Evropské unie, na kterém mají šéfové států či vlád "sedmadvacítky" jednat o pomoci Řecku, byl dokonce kvůli hustému sněžení odložen o dvě hodiny.

První schůzku vedenou novým unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem komplikují rozmary počasí. V Belgii způsobilo husté sněžení už ve středu vážné dopravní komplikace, a to nejen na silnicích, ale i na bruselském letišti.

A situace se nezlepšuje. Středeční kolony čítaly dohromady více než 920 kilometrů kolon, což je absolutní belgický rekord. Auta byla uvězněna v kolonách až tři hodiny a na kluzkých vozovkách havarovala řada aut.

Francouzské Generální ředitelství civilního letectví vyzvalo ve středu kvůli očekávaným přívalům sněhu letecké společnosti, aby mezi jedenáctou a sedmou hodinou večerní snížily o 20 procent počet letů na hlavní pařížské letiště Charlese de Gaulla.

Foto: Reuters

Ve většině oblastí rakouských Alp platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. Nejrizikovější oblasti se nacházejí v západním Rakousku. Další sněhovou nadílku zaznamenalo i Česko a Polsko.

Ve čtvrtek ráno se opět kvůli chladnému počasí a potížím na trati zastavily vlaky Eurostar. Železniční spojení mezi Británií a Evropou se v tunelu pod kanálem La Manche přerušilo. Podle mluvčího Eurostaru se provoz po kratší době opět obnovil. Spoje mají ale zpoždění.

Bulharsko naopak po sněhových kalamitách a následném oteplení očekává silné lijáky a místy i povodně. V Bulharských horách bylo také vyhlášeno lavinové nebezpečí, neboť tam očekávají teploty až deset stupňů Celsia.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy