Po více než roce spolu mluvili ministři obrany USA a Číny

ČTK ČTK
16. 4. 2024 16:12
Po více než roce spolu mluvili ministři obrany USA a Číny

Po více než roční přestávce spolu v úterý mluvili šéfové armád dvou nejsilnějších světových ekonomik, tedy Spojených států a Číny. Americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho čínský protějšek Tung Ťün absolvovali videohovor, jehož tématem byly podle Pentagonu "regionální a světové bezpečnostní otázky". 

Jednání přišlo v době, kdy se USA a Čína rozchází v pohledu na mnohé geopolitické otázky od války na Ukrajině po budoucnost Tchaj-wanu a soupeří o vliv v jihovýchodní Asii.

Média hovor spojují se snahou obou velmocí zlepšovat komunikaci mezi svými ozbrojenými silami. Impuls k obnovení rozhovorů na vysoké vojenské úrovni vzešel z listopadového setkání prezidentů Joea Bidena a Si Ťin-pchinga v San Francisku. Krátce po něm na dálku jednali také nejvýše postavení důstojníci dvou zemí.

Austin a Tung "probrali obranné vztahy mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou a regionální a světové bezpečnostní otázky," uvedl mluvčí amerického resortu obrany Pat Ryder.

Podle AFP trvala přestávka v kontaktech na této úrovni rok a půl. Za tu dobu se v Číně na postu ministra obrany vystřídali tři lidé. Tungův předchůdce Li Šang-fu byl loni ve funkci jen několik měsíců a poté bez vysvětlení zmizel z očí veřejnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy