Po rozpadu továrny to šlo rychle. V ruském městě to dnes vypadá jako v hororu

Sjava, která leží 730 kilometrů východně od Moskvy, byla kdysi prosperujícím městem s 10 tisíci obyvateli. Teď ale vymírá. Místní továrna zkrachovala, veřejná doprava je zrušená, nefunguje nemocnice a ulice lemují opuštěné domy. Dál za město se v zimě už lidé dostanou jen na lyžích nebo sněžných skútrech.
RFE - Rozpadající se ruské město | Video: Rádio Svobodná Evropa

Město už opustily dvě třetiny obyvatel. Většinu obchodů a kaváren jejich provozovatelé zavřeli, nemají pro koho fungovat. Ve Sjavě zůstala jediná lékařka. "Zůstali tady jen nemocní a staří lidé," vysvětluje Jelena Razumovová.

Mnoho lidí dožívá v osmdesát let starých domech, které byly původně postaveny jen pro přechodné ubytování. "Spím v plstěných botách a oblečená, na zemi mám položenou vrstvu ze tří koberců. Není tady koupelna ani rozvod teplé vody," popisuje život v jednom ze starých domů Valentina Smirnovová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy