Mimořádná zpráva

Kim po měsících prolomil mlčení. Pálí rakety z vlaku a rozšiřuje jaderný komplex

Martin Novák Martin Novák
17. 9. 2021 19:10
Od zvolení Joea Bidena americkým prezidentem před deseti měsíci nebylo o severokorejském diktátorovi Kim Čong-unovi mnoho slyšet. S odchodem Donalda Trumpa ztratil na americké straně člověka, který byl ochoten s ním vyjednávat. Zároveň se ale Pchjongjang a nová americká administrativa nepouštěly do žádné ostré rétoriky a vyhrožování. To se teď může změnit.
Severní Korea ukázala, jak umí vypouštět balistické střely z vlaku. | Video: Reuters

Nejnovější severokorejské testy raket a objev, že KLDR obnovuje a rozšiřuje prostory na obohacování uranu pro atomové zbraně poblíž reaktoru v Jongbjonu, signalizují konec klidu a mlčení. Vojenské přípravy přitom tentokrát činí i Jižní Korea.

Záběry pořízené společností Maxar ukazují, že v jaderném komplexu v Jongbjonu je velký stavební ruch a rozšiřuje se tovární hala, kde se v minulosti obohacoval uran na vojenské účely - tedy k sestrojení funkčních atomových zbraní.

Mírně obohacený uran s podílem izotopu 235 ne vyšším než pět procent se běžně používá v jaderných elektrárnách. Pro sestavení atomové zbraně je nutný vysoce obohacený uran s podílem izotopu 235 nad 85 procent.

Představitelé amerických zpravodajských služeb potvrdili televizi CNN, že o aktivitě v Jongbjonu vědí a sledují ji. Kim Čong-un zastavil práce v atomovém komplexu v roce 2017 poté, co se dohodl s Donaldem Trumpem na schůzce. Tak se uskutečnila v červenci následujícího roku v Singapuru.

Ve čtvrtek navíc Severokorejci odpálili dvě balistické střely z vlaku. Dolétly do moře do vzdálenosti 800 kilometrů, blízko k japonským břehům. Japonský premiér Jošihide Suga označil test za otřesný a za hrozbu pro mír a bezpečnost v oblasti. V srpnu v době konání olympijských her v Tokiu Severní Korea žádné zkoušky zbraní neprováděla.

Zároveň Jižní Korea poprvé vyzkoušela své balistické střely, odpalované z ponorek. Podle jihokorejských médií tak nastala kuriózní situace: právě když prezident Jižní Koreje Mun Če-in sledoval na vlastní oči odpálení střely z ponorky, předali mu jeho poradci zprávu, že Severokorejci vyzkoušeli střely z vlaku.

Patová situace

Bývalý americký prezident Donald Trump se pokoušel Kima přesvědčit jednáním, aby od testu raket dlouhého doletu upustil a přestal také s jaderným programem. Ani tři setkání obou vůdců - v Singapuru, Hanoji a demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi - ale k průlomu nevedly.

Kim odmítal odzbrojení své země, dokud Rada bezpečnosti OSN a Spojené státy nezruší ekonomické sankce. Trump zase odmítal zmírnění sankcí bez jasných záruk, že Severní Korea své zbrojení skutečně omezí. Nikdo nechtěl udělat první krok.

Raketa odpálená z vlaku na záběrech severokorejské tiskové agentury KCNA.
Raketa odpálená z vlaku na záběrech severokorejské tiskové agentury KCNA. | Foto: Reuters

Trumpova podaná ruka Kimovi má nakonec jiný účinek. Jižní Korea při své obraně začala méně spoléhat na Spojené státy a sama více zbrojí.

"Jižní Korea sama nemůže vyvíjet a vlastnit atomové zbraně, narážela by na mnohé překážky. Zbrojit ale potřebuje, aby severokorejskou převahu snížila a ukázala, která ze dvou Korejí je silnější," řekl agentuře Reuters Ramon Pacheco Pardo, expert na Koreu z King's College v Londýně.

"Potřebujeme raketový potenciál na odstrašení Severní Koreje," řekl jednoznačně a bez obalu jihokorejský prezident Mun Če-in.

Bolestivé sankce

Rozdíly mezi dvěma americkými prezidenty a jejich přístupem ke KLDR ukázala televizní debata z 22. října 2020, z doby, kdy mezi sebou soupeřili o Bílý dům. Zatímco Trump tvrdil, že má s Kimem dobré vztahy a zabránil válce, Biden označil severokorejského diktátora za zločince a přirovnal ho k Adolfu Hitlerovi.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Pchjongjang v roce 2017 hospodářské sankce za zkoušky atomové bomby a odpálení rakety dlouhého doletu, která by byla schopna zasáhnout území Spojených států. Sankce tehdy podpořily i Čína a Rusko.

Video: Z Kima je štíhlý chlapík. Severokorejský diktátor šokoval svět zhubnutím

Z tlustého diktátora je štíhlý švihák. Proměna Kim Čong-una zaráží svět. | Video: Reuters, Youtube/ YTN news
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Faksa dostal v NHL pokutu 5000 dolarů

Hokejista Radek Faksa z Dallasu dostal pokutu 5000 dolarů za seknutí Tima Stützleho v nedělním utkání NHL proti Ottawě. Český útočník si připsal asistence u obou gólů Stars, kteří ale na ledě Senators prohráli 2:3.

Sedmadvacetiletý Faksa seknul Stützleho v druhé třetině, za zákrok vyloučen nebyl. Opavský rodák, jenž si v úvodních třech duelech sezony připsal tři body (1+2), dostal od ligové disciplinární komise pokutu v maximální výši podle kolektivní smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy