Přestože prodej marihuany ve světoznámých nizozemských "coffee shopech" pokračuje, pěstitele konopí pravicová vláda Jana Petera Balkenendeho tolerovat nehodlá.
Řadě z nich tak nezbylo než se poohlédnout po příležitostech za hranicemi. Třeba v Německu.
Německo se bouří: Je to provokace
Rozhodnutí nizozemské vlády, která z prodeje marihuany v celkem 729 oficiálně povolených coffee shopech profituje, je však trnem v oku německých politiků.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Prahou prošli zastánci marihuany
- Kokainu šňupají Evropané čím dál víc
- Marihuana působí jako antikoncepce
"Je to provokace," tvrdí Karl-Heinz Florenz, poslanec Evropského parlamentu za konzervativní CDU. Proti dvojí politice sousedního Nizozemska bojuje již celé měsíce. "Každá země, která toleruje prodej drog a vydělává na něm, nemůže nutit pěstitele, aby se stěhovali do jiné země," dodává.
Zájem o marihuanu v Německu roste a podle statistik ji pravidelně konzumuje 31 procent osob mezi 12 až 25 lety. V Německu ilegálně vypěstované konopí přitom většina z nich nakupuje právě na nizozemském trhu.
A rostoucí poptávka zahraničních občanů nutí majitele coffee shopů ke změnám. Stále větší množství z nich se přemisťuje do pohraničí.
Drogové gangy přináší do pohraničí zločin
Ne všichni jsou však s tímto trendem spokojeni.
Mluvčí maastrichtské policie Piet Tans upozorňuje na zločiny a přestřelky mezi balkánskými gangy, které se ve městě objevily spolu s prodejem marihuany. "Lidé, kteří přijíždí do Maastrichtu zdaleka, si nejdou koupit pouze legálních pět gramů. Chtějí kilogramy a jdou přímo za dealery," tvrdí Tans.
Starosta města Gerd Leers se proto snaží najít řešení stávající krize. Zákaz prodeje omamných látek občanům z jiných zemí Evropské unie by však byl v rozporu s evropskými antidiskriminačními zákony a zavření coffee shopů také nepomůže.
"Obchod s marihuanou by pokračoval dál. Dokud bude poptávka, dealerů se nezbavíme," dodává Leers.
Proto se Maastricht rozhodl alespoň přesunout řadu obchodů mimo historické centrum. Na dálnice a do pohraničí. A podobný krok učinil i starosta nedalekého městěčka Venlo Rick van Druten.
"Dva z coffee shopů už jsme přesunuli k německým hranicím, protože právě odtamtud přichází většina zákazníků," potvrdil.
Nizozemí: Je to blázinec
Nizozemsko přistoupilo k regulaci prodeje marihuany a hašiše v roce 1976. Snaha vlády v Haagu, aby také okolní země přistoupily k liberálnějšímu přístupu, však nevyšla, a současná vláda se vrací k tvrdším opatřením. Pravicová vláda Jana Petera Balkenendeho se před pár lety rozhodla s pěstiteli konopí zatočit.
Marihuana a hašiš se může v Nizozemí prodávat, pěstování a skladování je však v rozporu se zákonem.
"Je to blázinec," připustil jeden z majitelů coffee shopu Josemans. Každý den porušuji zákon, protože musím ilegálně převážet své zásoby. Přitom platím řádné daně z prodeje."