Periskop: Další Cheney v Senátu nebude, Liz to vzdala

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 6. 1. 2014 13:39
Pondělí 6. ledna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Ve stopách otce nepůjde

Sedmačtyřicetiletá Liz Cheneyová vzdala kandidaturu do amerického Senátu. O křeslo se chtěla ucházet ve Wyomingu a alespoň částečně tak navázat na svého otce Richarda, který byl v letech 2001 až 2009 viceprezidentem.

Podle serveru Politico její odstoupení souvisí s nedávným střetem s mladší sestrou Mary, která je lesba a nedávno si vzala svou dlouholetou partnerku. Liz ovšem v listopadu v televizi prohlásila, že se sňatky homosexuálů nesouhlasí.

Roli v tom bezesporu hraje i to, že v republikánských primárkách by neměla proti současnému senátorovi Miku Enzimu prakticky žádnou šanci. Navíc čelila kritice, že ačkoliv roky žila ve Washingtonu, kvůli volbám se přestěhovala jinam, aby měla větší šanci na zvolení.

Panika v mešitě

Vzpomínková ceremonie na zesnulého duchovního se změnila v tragédii. V davové panice, která vypukla při rozdávání tradičních pokrmů, zemřelo v mešitě na severozápadě Číny nejméně 14 lidí, deset dalších bylo zraněno.

Jak napsala ČTK, v oblasti Ning-sia žijí etničtí Chuejové, kteří vyznávají převážně islám. Chuejové jsou největší muslimskou skupinou v Číně.

Do vesmíru mílovými skoky

Indický vesmírný program slaví další úspěch. V neděli totiž z kosmodromu Šríharikota ke hvězdám zamířila první raketa s pokročilým pohonným systémem na kryogenické palivo, který si asijská země sama vyrobila. Stala se tak teprve šestým státem, který tuto technologii raketového pohonu zvládl.

Jsou tomu přitom pouhé dva měsíce, co vyslala k Marsu vlastní sondu. Mise s obrovskými cíli přitom přišla jen na pár desítek milionů dolarů, což je zlomek s obdobnými projekty USA či Ruska.

Staronový šéf

Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF), kterou podporuje Západ, si v tureckém Istanbulu vybrala staronového předsedu. Na dalšího půl roku se jím stal Ahmad Džarba.

Notná část bojovníků proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada ovšem exilovou opozici neuznává.

Basketbalová diplomacie?

Svého času patřil k největším hvězdám světového basketbalu. V posledních letech ovšem Dennis Rodman poutá pozornost spíše svými výlety do KLDR a obhajobou tamního stalinistického režimu.

Nyní s sebou vzal i další vysloužilce z NBA, a to proto, aby sehráli exhibici při příležitosti 30. narozenin mladého diktátora Kim Čong-una. "Žádná země na světě není tak špatná, obzvlášť Severní Korea," nechal se slyšet s tím, že svoji misi označuje za "basketbalovou diplomacii".

Tragická neděle

Čtyři lidé zemřeli v neděli v lavinách ve Švýcarských Alpách, pátý pak s vážnými zraněními bojuje o život v nemocnici.

V kantonu Valais na jihu země smetla lavina skupinu, která se vypravila na túru na lyžích. Tři lidé včetně horského vůdce přišli o život a další člen skupiny vyvázl s vážnými zraněními, informovala televizní a rozhlasová stanice RTS. Další lyžař zemřel u města Nendaz.

Od začátku zimy zabily laviny ve Švýcarsku už jedenáct lidí.

Osudné pláže

Na odlehlé pláži novozélandského Jižního ostrova uvízlo 39 kulohlavců. Část uhynula, zbytek museli záchranáři utratit, protože nebyla naděje, že by se je podařilo vrátit do oceánu.

"K utracení jsme přistoupili poté, co bylo jasné, že pravděpodobnost bezpečného vrácení kulohlavců na moře je mizivá," vysvětlil agentuře AFP manažer místní skupiny ochránců zvířat John Mason.

Pomozme rodinám!

Jižní Korea vyzvala svého severního souseda k obnovení schůzek rodin rozdělených válkou. Ty byly přerušeny už před více než třemi lety. A byť je obě znesvářené země chtěly loni na podzim obnovit, KLDR vše nakonec zrušila.

Dodejme, že státy jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Korejskou válku z 50. let minulého století totiž ukončilo příměří, nikoliv mír.

 

Právě se děje

Další zprávy