Periskop: Kauza "Babiš a StB" se odkládá na příští rok

Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí Michal Žák, Kateřina Vítková, Zahraničí
10. 10. 2013 14:58
Čtvrtek 10. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Babiš až na konci ledna

Soud v Bratislavě odročil líčení o žalobě podnikatele Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích StB neoprávněně veden jako agent.

K soudu se nedostavil Babiš ani žádný ze svědků, které šéf hnutí ANO navrhl vyslechnout. Další stání soudkyně stanovila na konec ledna.

50 let pro exprezidenta

Bývalý prezident Libérie Charles Taylor si svůj padesátiletý trest za válečné zločiny odsedí ve Velké Británii. Informaci potvrdila britská strana.

Taylor byl odsouzen v květnu 2012 za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone. Trest v září tohoto roku potvrdil zvláštní tribunál pro Sierru Leone.

Hrdelní trest

V Iráku bylo podle bagdádského ministerstva spravedlnosti za minulý týden popraveno 42 osob odsouzených za terorismus. Počet vykonaných hrdelních trestů v Iráku tak od začátku roku dosáhl 130.

Podle statistik organizace Amnesty International se Irák v roce 2011 dostal mezi pětici zemí s nejvyšším počtem vykonaných poprav.

Organizace na obranu lidských práv vznášejí pochybnosti, zda se odsouzeným dostalo řádného procesu, a opakovaně zemi vyzývají, aby vyhlásila moratorium na popravy.

"Špinavé volby"

Opoziční kandidát na ázerbájdžánského prezidenta Camil Hasanli se chystá u soudu napadnout vítězství stávající hlavy státu ve středečních volbách kvůli údajným podvodům.

Ilham Alijev, který zemi vládne už deset let, podle předběžných výsledků prezidentské volby i potřetí vyhrál s bezmála 85 procenty hlasů. Opozice označila volby za "nejšpinavější v historii země".

"Půjdu k soudu. Shromáždili jsme mnoho příkladů porušení volebních pravidel. Docházelo k vhazování zfalšovaných hlasovacích lístků, k případům opakovaného hlasování i k policejnímu vměšování do voleb," prohlásil Hasanli.

Smutek v Belgii

Zemřel někdejší belgický premiér a dlouholetý lídr Evropské lidové strany (EPP) Wilfried Martens. Sedmasedmdesátiletý politik byl od srpna v nemocnici.

Tento týden předal ze zdravotních důvodů vedení evropských lidovců šéfovi jejich frakce v Evropském parlamentu Josephu Daulovi. Martens stál v čele devíti vlád. Poté nastoupil do vedení EPP, na jejímž vzniku se podílel.

Snowdenův otec v Rusku

Otec Edwarda Snowdena, jednoho z nejslavnějších Američanů současnosti, je v Rusku. Lon Snowden do Moskvy přiletěl s nadějí, že se setká se synem. "Jsem tady, abych se setkal s panem Kučerenou a dozvěděl se víc o situaci svého syna," řekl novinářům.

Mladý whistleblower, jenž v minulosti pracoval jako technik tajných služeb CIA a NSA, pobývá v Rusku několik posledních měsíců, a to poté, co odtajnil nevídaný rozsah amerického špiclování telefonů a internetu. Kreml mu počátkem srpna udělil roční azyl, což vedlo k ochlazení vztahů s Bílým domem.

Je to oficiální, po bezmála 400 letech

Před 370 roky přistály u břehů Nového Zélandu první Evropané. Ovšem teprve od příštího týdne bude mít dvojice ostrovů své oficiální názvy.

Není překvapivé, že se budou jmenovat Severní a Jižní. Tak jsou sice už dlouho označovány na mapách, ale teprve nyní to získá punc oficiality. Stejný status budou mít alternativní maorská jména. Severní ostrov ponese název Te Ika-a-Maui, tedy Ryba Mauiho.

Krajní pravice na vzestupu

Krajní pravice přestává být "nežádoucí", a to všude v Evropě. Populisté dobývají jednu zemi za druhou především kritikou přistěhovalců, ale i eura. Zatím poslední důkaz tohoto trendu přinesl francouzský kanton Brignoles.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy