Periskop: Kauza "Babiš a StB" se odkládá na příští rok

Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí Michal Žák, Kateřina Vítková, Zahraničí
10. 10. 2013 14:58
Čtvrtek 10. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Babiš až na konci ledna

Soud v Bratislavě odročil líčení o žalobě podnikatele Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích StB neoprávněně veden jako agent.

K soudu se nedostavil Babiš ani žádný ze svědků, které šéf hnutí ANO navrhl vyslechnout. Další stání soudkyně stanovila na konec ledna.

50 let pro exprezidenta

Bývalý prezident Libérie Charles Taylor si svůj padesátiletý trest za válečné zločiny odsedí ve Velké Británii. Informaci potvrdila britská strana.

Taylor byl odsouzen v květnu 2012 za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone. Trest v září tohoto roku potvrdil zvláštní tribunál pro Sierru Leone.

Hrdelní trest

V Iráku bylo podle bagdádského ministerstva spravedlnosti za minulý týden popraveno 42 osob odsouzených za terorismus. Počet vykonaných hrdelních trestů v Iráku tak od začátku roku dosáhl 130.

Podle statistik organizace Amnesty International se Irák v roce 2011 dostal mezi pětici zemí s nejvyšším počtem vykonaných poprav.

Organizace na obranu lidských práv vznášejí pochybnosti, zda se odsouzeným dostalo řádného procesu, a opakovaně zemi vyzývají, aby vyhlásila moratorium na popravy.

"Špinavé volby"

Opoziční kandidát na ázerbájdžánského prezidenta Camil Hasanli se chystá u soudu napadnout vítězství stávající hlavy státu ve středečních volbách kvůli údajným podvodům.

Ilham Alijev, který zemi vládne už deset let, podle předběžných výsledků prezidentské volby i potřetí vyhrál s bezmála 85 procenty hlasů. Opozice označila volby za "nejšpinavější v historii země".

"Půjdu k soudu. Shromáždili jsme mnoho příkladů porušení volebních pravidel. Docházelo k vhazování zfalšovaných hlasovacích lístků, k případům opakovaného hlasování i k policejnímu vměšování do voleb," prohlásil Hasanli.

Smutek v Belgii

Zemřel někdejší belgický premiér a dlouholetý lídr Evropské lidové strany (EPP) Wilfried Martens. Sedmasedmdesátiletý politik byl od srpna v nemocnici.

Tento týden předal ze zdravotních důvodů vedení evropských lidovců šéfovi jejich frakce v Evropském parlamentu Josephu Daulovi. Martens stál v čele devíti vlád. Poté nastoupil do vedení EPP, na jejímž vzniku se podílel.

Snowdenův otec v Rusku

Otec Edwarda Snowdena, jednoho z nejslavnějších Američanů současnosti, je v Rusku. Lon Snowden do Moskvy přiletěl s nadějí, že se setká se synem. "Jsem tady, abych se setkal s panem Kučerenou a dozvěděl se víc o situaci svého syna," řekl novinářům.

Mladý whistleblower, jenž v minulosti pracoval jako technik tajných služeb CIA a NSA, pobývá v Rusku několik posledních měsíců, a to poté, co odtajnil nevídaný rozsah amerického špiclování telefonů a internetu. Kreml mu počátkem srpna udělil roční azyl, což vedlo k ochlazení vztahů s Bílým domem.

Je to oficiální, po bezmála 400 letech

Před 370 roky přistály u břehů Nového Zélandu první Evropané. Ovšem teprve od příštího týdne bude mít dvojice ostrovů své oficiální názvy.

Není překvapivé, že se budou jmenovat Severní a Jižní. Tak jsou sice už dlouho označovány na mapách, ale teprve nyní to získá punc oficiality. Stejný status budou mít alternativní maorská jména. Severní ostrov ponese název Te Ika-a-Maui, tedy Ryba Mauiho.

Krajní pravice na vzestupu

Krajní pravice přestává být "nežádoucí", a to všude v Evropě. Populisté dobývají jednu zemi za druhou především kritikou přistěhovalců, ale i eura. Zatím poslední důkaz tohoto trendu přinesl francouzský kanton Brignoles.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy