Periskop: Kauza "Babiš a StB" se odkládá na příští rok

Michal Žák Kateřina Vítková Zahraničí Michal Žák, Kateřina Vítková, Zahraničí
10. 10. 2013 14:58
Čtvrtek 10. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Babiš až na konci ledna

Soud v Bratislavě odročil líčení o žalobě podnikatele Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích StB neoprávněně veden jako agent.

K soudu se nedostavil Babiš ani žádný ze svědků, které šéf hnutí ANO navrhl vyslechnout. Další stání soudkyně stanovila na konec ledna.

50 let pro exprezidenta

Bývalý prezident Libérie Charles Taylor si svůj padesátiletý trest za válečné zločiny odsedí ve Velké Británii. Informaci potvrdila britská strana.

Taylor byl odsouzen v květnu 2012 za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone. Trest v září tohoto roku potvrdil zvláštní tribunál pro Sierru Leone.

Hrdelní trest

V Iráku bylo podle bagdádského ministerstva spravedlnosti za minulý týden popraveno 42 osob odsouzených za terorismus. Počet vykonaných hrdelních trestů v Iráku tak od začátku roku dosáhl 130.

Podle statistik organizace Amnesty International se Irák v roce 2011 dostal mezi pětici zemí s nejvyšším počtem vykonaných poprav.

Organizace na obranu lidských práv vznášejí pochybnosti, zda se odsouzeným dostalo řádného procesu, a opakovaně zemi vyzývají, aby vyhlásila moratorium na popravy.

"Špinavé volby"

Opoziční kandidát na ázerbájdžánského prezidenta Camil Hasanli se chystá u soudu napadnout vítězství stávající hlavy státu ve středečních volbách kvůli údajným podvodům.

Ilham Alijev, který zemi vládne už deset let, podle předběžných výsledků prezidentské volby i potřetí vyhrál s bezmála 85 procenty hlasů. Opozice označila volby za "nejšpinavější v historii země".

"Půjdu k soudu. Shromáždili jsme mnoho příkladů porušení volebních pravidel. Docházelo k vhazování zfalšovaných hlasovacích lístků, k případům opakovaného hlasování i k policejnímu vměšování do voleb," prohlásil Hasanli.

Smutek v Belgii

Zemřel někdejší belgický premiér a dlouholetý lídr Evropské lidové strany (EPP) Wilfried Martens. Sedmasedmdesátiletý politik byl od srpna v nemocnici.

Tento týden předal ze zdravotních důvodů vedení evropských lidovců šéfovi jejich frakce v Evropském parlamentu Josephu Daulovi. Martens stál v čele devíti vlád. Poté nastoupil do vedení EPP, na jejímž vzniku se podílel.

Snowdenův otec v Rusku

Otec Edwarda Snowdena, jednoho z nejslavnějších Američanů současnosti, je v Rusku. Lon Snowden do Moskvy přiletěl s nadějí, že se setká se synem. "Jsem tady, abych se setkal s panem Kučerenou a dozvěděl se víc o situaci svého syna," řekl novinářům.

Mladý whistleblower, jenž v minulosti pracoval jako technik tajných služeb CIA a NSA, pobývá v Rusku několik posledních měsíců, a to poté, co odtajnil nevídaný rozsah amerického špiclování telefonů a internetu. Kreml mu počátkem srpna udělil roční azyl, což vedlo k ochlazení vztahů s Bílým domem.

Je to oficiální, po bezmála 400 letech

Před 370 roky přistály u břehů Nového Zélandu první Evropané. Ovšem teprve od příštího týdne bude mít dvojice ostrovů své oficiální názvy.

Není překvapivé, že se budou jmenovat Severní a Jižní. Tak jsou sice už dlouho označovány na mapách, ale teprve nyní to získá punc oficiality. Stejný status budou mít alternativní maorská jména. Severní ostrov ponese název Te Ika-a-Maui, tedy Ryba Mauiho.

Krajní pravice na vzestupu

Krajní pravice přestává být "nežádoucí", a to všude v Evropě. Populisté dobývají jednu zemi za druhou především kritikou přistěhovalců, ale i eura. Zatím poslední důkaz tohoto trendu přinesl francouzský kanton Brignoles.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy