Periskop: Francie neotálí, chce vyzbrojit syrské rebely

Zahraničí Zahraničí
14. 3. 2013 16:00
Čtvrtek 14. března: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Policie zneškodnila čtyřnásobného vraha

Foto: Aktuálně.cz

Policie ve státu New York zastřelila 64letého Kurta Myerse, který podle ní ve středu nejprve zapálil bytový dům ve městě Mohawk a posléze zastřelil čtyři lidi. Muž se zabarikádoval v domě ve vesnici Hermiker a odmítal se vzdát. Když za ním do domu poslali policejního psa, zastřelil ho. Sám ale později přišel o život. "Čekal na nás," citovala agentura AP jednoho z policistů. "Zabil psa. Pak byly slyšet výstřely. Náš tým palbu opětovat a podezřelý byl zastřelen."

11 let za vraždu Politkovské

Foto: Aktuálně.cz

Dmitrij Pavljučenkov stráví příštích 11 let za mřížemi. Ruský Nejvyšší soud někdejšímu policistovi potvrdil trest za podíl na vraždě novinářky listu Novaja gazeta Anny Politkovské. Kromě toho musí pozůstalým zaplatit tři miliony rublů.

Známá kritička režimu prezidenta Vladimira Putina přišla o život v roce 2006, a to v den jeho narozenin. Odsouzený ji podle obžaloby nechával sledovat a její denní režim následně předal nájemným vrahům, stejně jako zbraň. Sám Pavljučenkov prohlásil, že neví, proč se proti němu všichni spikli, když vše pomohl vyšetřit.

Kromě něj jsou v jiném procesu souzeni čečenští bratři Rustam, Ibragim a Džabrail Machmudovovi, někdejší policista Sergej Chadžikurbanov a čečenský obchodník Lom-Ali Gajtukajev, který prý objednávku vraždy dostal. Jméno zadavatele ale zůstává i po letech neznámé.

Zrušme zbrojní embargo, nabádá Francie

Foto: Aktuálně.cz

Francie je po Velké Británii druhou evropskou zemí, která otevřeně prohlašuje, že chce vyzbrojovat syrskou opozici. Ministr zahraničí proto žádá evropské partnery, aby odvolali příslušné zbrojí embargo. "Vzbouřenci v Sýrii musejí mít možnost se bránit," vysvětlil.

Otázkou je, nakolik bude Paříž se svými prosbami úspěšná. Například šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg je proti vývozu zbraní do Sýrie. Už jich je tam podle něj dost. Obdobný názor zastává i Německo.

Rumuni zhatili obchod s lidmi

Foto: Aktuálně.cz

Rumunská policie rozbila síť obchodníků s lidmi. Jejími členy byli kromě Rumunů i Němci, kteří vykořisťovali více než 200 lidí, včetně nezletilců, oznámila bukurešťská prokuratura.

Oběti následně využívali mimo jiné k pořizování pornografických materiálů.

Dělostřelci pod dohledem vůdce

Foto: Aktuálně.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dohlížel na dělostřelecké cvičení s ostrou střelbou, které se konalo nedaleko sporné námořní hranice s Jižní Koreou. Informovala o tom dnes státní tisková agentura KCNA, která ale neupřesnila, kdy se cvičení uskutečnilo. Analytici nicméně zprávu pokládají za další známku sílícího napětí na Korejském poloostrově.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy