Pellegrini nepřišel do rozhlasového duelu. Korčok byl v debatě sám

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2024 13:34
Jeden z finalistů nadcházejícího rozhodujícího kola přímé volby prezidenta Slovenska, Peter Pellegrini, nepřišel do úterního duelu Rádia Expres, kde se měl utkat se svým soupeřem Ivanem Korčokem. Předseda parlamentu Pellegrini na sociální síti předem napsal, že včas a dopředu oznámil, že se rozhovoru nezúčastní a že bude v regionech. Podle listu Sme však v době vysílání byl v Bratislavě.
Šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini po příjezdu do volebního štábu.
Šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini po příjezdu do volebního štábu. | Foto: Reuters

Pellegrini už před prvním kolem prezidentských voleb, které vyhrál Korčok s nečekaně vyšším náskokem, odmítl několik duelů se svým rivalem. Minulý týden se oba finalisté voleb hlavy státu setkali v rozhlasové debatě veřejnoprávní stanice RTVS, ve které se vůči sobě vzájemně silně vymezovali.

Korčok v relaci Rádia Expres kromě jiného zopakoval, že mu jde o rovnováhu moci, aby všechny přední politické funkce v zemi neměla jedna vládní garnitura. Voliči by měli podle něj posoudit, který z prezidentských kandidátů je schopen zajistit nadstranickost.

Za hrubé fauly Korčok označil tvrzení svých kritiků, že je kandidátem války. Pellegrini, který před prvním kolem prezidentských voleb stavěl kampaň na hesle o nastolení klidu v zemi, nyní v kampani tvrdí, že nikdy nedovolí, aby Slovensko bylo zataženo do otevřeného válečného konfliktu. "Prosím, situace je vážná, proto určitě přijďte volit a vyberte prezidenta klidu a míru," dodal.

V minulosti sám Pellegrini uvedl, že kompetence ohledně vyslání slovenských vojáků do zahraničí má vláda a parlament, nikoliv hlava státu. Korčok, který se o prezidentský úřad uchází jako občanský kandidát s podporou některých opozičních stran, opět odmítl případné nasazení slovenských vojáků na Ukrajině bránící se vojenské invazi Ruska.

Slovenský list Denník N napsal, že ve dřívější nahrávce ohledně podpory Pellegriniho v prezidentských volbách vystupovali také placení komparzisté, kteří mají rovněž menší role v seriálech či filmech. Nahrávku, ve které lidé říkají, proč budou volit Pellegriniho, zveřejnil předseda parlamentu v polovině března. Nyní dva z nich listu řekli, že jejich slova o podpoře Pellegriniho nevyjadřují jejich skutečné přesvědčení a dostali je ve formě scénáře před natáčením.

Kampaň před rozhodujícím kolem prezidentských voleb na Slovensku vyvrcholí ve středu, na kdy RTVS naplánovala televizní duel Korčoka s Pellegrinim.

Březnové první kolo prezidentských voleb na Slovensku vyhrál Korčok se ziskem 42,51 procenta hlasů a s náskokem téměř 124 tisíc hlasů před Pellegrinim. Toho podpořilo 37,02 procenta voličů.

Rozhodující kolo hlasování podle analytiků ovlivní také postoj sympatizantů exministra spravedlnosti Štefana Harabina, který v prvním kole dostal 11,73 procenta hlasů a který svým voličům zatím nedoporučil žádného z finalistů. Harabin, který má proruské názory, se vyslovil pro zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu také od soukromých firem či pro vystoupení Slovenska z NATO.

Pellegrini se minulý týden v rozhlasové debatě snažil oslovit Harabinovy voliče, z nichž by se podle dřívějších sondáží výrazná většina přiklonila v rozhodujícím kole voleb právě na stranu předsedy parlamentu. Pellegrini v minulosti odmítal zpochybňování členství Slovenska v Evropské unii a v NATO. Nynější slovenská vláda, jejíž součástí je také Pellegriniho strana Hlas-sociální demokracie, zastavila po svém nástupu do úřadu vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob.

Současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se o znovuzvolení neucházela, její pětiletý mandát skončí v polovině června.

 

Právě se děje

Další zprávy