Pavel v Lucembursku jednal o obchodu i konfliktech na Ukrajině a Blízkém východě

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 2. 2024 14:31
Pavel v Lucembursku jednal o obchodu i konfliktech na Ukrajině a Blízkém východě

Český prezident Petr Pavel ve čtvrtek jednal v Lucemburku s velkovévodou Henrim i představiteli místní vlády o obchodní spolupráci, konfliktech na Ukrajině a Blízkém východě a okrajově i o situaci ve Visegrádské skupině (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Informovalo o tom tiskové oddělení Hradu.

Lucemburský velkovévoda Henri s chotí Marií Teresou ve čtvrtek ráno přijali ve Velkovévodském paláci Pavla s manželkou Evou. Oficiální ceremoniál, při kterém zazněly hymny obou států, předcházel úvodnímu Pavlovu jednání v rámci návštěvy, která potrvá do pátečního večera.

Pavel dopoledne stihl sérii politických jednání. Setkal se také s premiérem Lukem Friedenem, předsedou Sněmovny Claudem Wiselerem nebo s Xavierem Bettelem, bývalým předsedou vlády a nynějším vicepremiérem, ministrem zahraničních věcí a zahraničního obchodu a ministrem pro rozvojovou spolupráci a humanitární záležitosti.

Téma V4 bylo spíše zarámováním aktuální situace v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině, uvedl odbor komunikace. Blok rozděluje názor na příčiny války a způsoby pomoci zemi napadené Ruskem. Zatímco Česko a Polsko podporují Ukrajinu i vojenským materiálem z armádních zásob, Slovensko a Maďarsko to odmítají. Řeč byla podle odboru také o historické provázanosti Česka a Lucemburska a o významu členství v institucích.

 

Právě se děje

Další zprávy