Paroubek nečekaně jede do Bruselu

Adam Junek
15. 6. 2006 10:18
Brusel - Začíná summit. V Bruselu se objeví i Jiří Paroubek, ale o budoucnosti EU bude diskutovat za Česko jen prezident Klaus. Uvnitř: Program summitu
Chci, aby se vyšetřily nepravdy o mě, potvrdil Paroubek.
Chci, aby se vyšetřily nepravdy o mě, potvrdil Paroubek. | Foto: Ondřej Besperát

Evropská unie se ve dvou dnech znovu pokusí resuscitovat mrtvolný proces evropského sjednocování. Hlavním tématem čtvrtečního a pátečního bruselského summitu bude totiž oživení evropské ústavní smlouvy, kterou před rokem odmítli v referendu Francouzi a Nizozemci. Od té doby si členské země EU spolu s Evropskou komisí a členy Evropského parlamentu lámou hlavu, co s tím.

Za Česko bude mluvit Klaus

Vzdát schvalování ústavy se nikomu nechce. Tedy kromě prezidenta Václava Klause, který na bruselských jednáních Českou republiku oficiálně zastupuje. Ten již dříve tvrdil, že euroústava je katastrofa a nejlepším řešením je rozpustit Unii a vytvořit mezivládní "Organizaci evropských států".

Právě vystoupení euroskeptického českého prezidenta je očekáváno jako výrazné spestření summitu. Konkrétní rozhodnutí se však od premiérů a prezidentů členských zemí nečeká. S největší pravděpodobností se přidrží návrhu ministrů zahraničí, aby se ještě rok analyzovala situace.

Infobox

PROGRAM SUMMITU

  • Debata o evropské "ústavě"
  • Další rozšiřování EU
  • Debata o udržitelném rozvoji a změnách klimatu
  • Mechanismus EU pro zvládání krizí a katastrof
  • Migrace a otázky integrace přistěhovalců
  • Vztahy mezi EU a Srbskem po oddělení ČernéHory
  • Konvergenční zprávy o Litvě a Slovinsku
  • Rozšíření eurozóny o Slovinsko

Najít konkrétní kroky, jak euroústavu vzkřísit, bude úkolem německého předsednictví na jaře příštího roku. Ostatně německá kancléřka Angela Merkelová je velkou zastánkyní smlouvy a už víckrát řekla, že je čas probudit myšlenku další integrace.

"Doufám, že se podaří ústavu oživit a schválit nejpozději za francouzského předsednictví v druhé polovině roku 2008, aby vše bylo dořešeno před příštími evropskými volbami v roce 2009," řekl Financial Times Schüssel. Podle něj tak bude mít Francie velkou a těžkou úlohu.

Paroubek je v Bruselu

Překvapením dnešního dne je příjezd premiéra Jiřího Paroubka do Bruselu na summit evropských socialistů. Přitom na summitu EU se nechává zastupovat prezidentem Klausem.

Schüsselovi se přání klidného summitu nemusí zcela vyplnit. Šéf europarlamentu Josep Borrell by měl navrhnout, aby se zrušilo sídlo parlamentu ve francouzském Štrasburku. Poslanci by si tak ušetřili každoměsíční přejíždění mezi dvěma "euroměsty", a tím i velkou část finančních prostředků z rozpočtu.

Francie takovému kroku rozhodně nakloněna není. Schüssel se vyjádřil opatrně, nicméně naznačil, že Štrasburk není jen nějaká lokace, ale také symbol francouzsko-německého přátelství.

Zavede Litva euro?

Druhým třecím místem se může stát vstup Litvy do eurozóny. Komise i parlament již zavedení eura v pobaltské republice zamítly. Summit má toto rozhodnutí potvrdit. Nové členské země však křičí, že se jim opět měří dvojím metrem.

Litva totiž nesplnila jediné konvergenční kritérium výši míry inflace. A to jen o několik setin procenta. Přitom když vstupovali dnešní členové eurozóny, řada z nich neplnila podmínky ani přibližně. Schüssel tak bude čelit tlaku zástupců nových zemí, aby Litvu spolu s již schváleným Slovinskem do eurozóny od příštího roku pustil.

 

Právě se děje

Další zprávy