Papežův majordomus může z vazby do domácího vězení

ČTK ČTK
21. 7. 2012 20:57
Muž byl zatčen v souvislosti se skandálem kolem vynášení tajných církevních dokumentů
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Vatikán - Majordomus papeže Benedikta XVI., který byl zatčen v souvislosti se skandálem kolem vynášení tajných církevních dokumentů, jednal sám a nebyl členem spiklenecké skupiny. Podle agentury Reuters to v sobotu řekl jeho advokát.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi zároveň oznámil, že Paolo Gabriele může opustit preventivní vazbu a může být umístěn do domácího vězení.

Papežem povolaná komise kardinálů, která vyšetřovala takzvanou aféru VatiLeaks, svou činnost ukončila a o všem informovala papeže. Nyní se čeká na rozhodnutí, zda Gabriele bude muset před soud.

Za ohrožení papežovy bezpečnosti mu podle deníku La Repubblica před vatikánským soudem hrozí až třicetiletý trest vězení.

Nešlo o spiknutí

Po Gabrieleho zadržení se v médiích objevily spekulace, že nemohl jednat sám. "Můžeme říct s naprostou jistotou, že ani ve Vatikánu ani za jeho hranicemi neexistovala žádná síť, nekonalo se žádné spiknutí, do kterého by byl Paolo zapojen," řekl advokát Gabrieleho Carlo Fusco. V sobotu ho doprovodil k výslechu, který trval sedm hodin.

Majordomus, který papežovi sloužil od roku 2006 v jeho soukromé rezidenci, byl zatčen v květnu ve svém bytě. Přitom se prý u něj našlo množství důvěrných materiálů. Doposud byl zadržován v policejní cele ve Vatikánu, nyní se bude moci vrátit do svého bytu.

V posledních měsících se na stránkách italských médiích objevily třeba papežovy soukromé dopisy nebo další dokumenty, které svědčily o mocenských šarvátkách mezi církevními hodnostáři a o možné korupci.

Na otázku, zda Gabriele dokumenty vynesl proto, aby papeži pomohl "ozdravit" církev, jeho advokát řekl, že je to jeden z možných způsobů, jak lze jeho chování interpretovat.  
 

  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy