Papežův komorník je vězněn. Jeho rodina je pobouřena

Zahraničí Zahraničí
16. 7. 2012 12:20
Paolo Gabriele se stal obětním beránkem skandálu VatiLeaks, tvrdí jeho otec
Nejbližší papežův spolupracovník Paolo Gabriele (vpředu vlevo).
Nejbližší papežův spolupracovník Paolo Gabriele (vpředu vlevo). | Foto: Reuters

Vatikán - Už 54 dní zadržuje vatikánská policie nejbližšího papežova spolupracovníka Paola Gabrieleho. Komorník je hlavním obviněným v případu VatiLeaks.

Odstartovalo jej zveřejnění desítek osobních listin vysoce postavených členů svatého stolce a italská média hovoří o skandálu století.

"Paolo platí za skutečnosti, které je těžké pochopit," postěžoval si jeho otec Andrea Gabriele ve vysílání televize TGcom 24. Vadí mu, že ačkoliv papežovi vyšetřovatelé mají v hledáčku na tři desítky lidí, vězní pouze jeho.

Papežovy rituály i korupce  

Veřejnost se z odhalených listin dozvěděla o každodenních papežových zvycích, ale také o obří korupci uvnitř Vatikánu. Dopisy byly ručně psané Benediktem XVI., kardinály, biskupy nebo třeba státním sekretářem Tarciso Bertonem.

Vyplývá z nich, že vatikánská banka nesplňuje mezinárodní bezpečnostní standardy, objevily se důkazy o praní špinavých peněz či informace o zásazích papežova úřadu vůči těm, kdo chtěli s nekalými praktikami skoncovat.

"Paolo je čestný člověk a počká, až se vše ujasní," dodal na účet svého 46letého syna Gabriele starší.

Málokdo v Itálii věří, že právě komorník - člověk, který Josephu Ratzingerovi pomáhal s oblékáním a osobní hygienou - byl hlavním strůjcem skandálu. "Celé to připomíná disneyovku," uvedl reportér Gianluigi Nuzzi, jenž aféru vydáním své knihy "Jeho Svátost, tajné dokumenty Benedikta XVI." rozpoutal.

Mocný Bertone

Vatikán je podle Nuzziho rozdělený na několik proti sobě bojujících skupin. Papežova klika je prý na nože s kurií, ovládanou převážně Italy.

Nuzzi se měl kvůli tajným dokumentům scházet s přibližně tuctem lidí z Vatikánu. Komentátoři soudí, že cílem diskreditace byl hlavně často kritizovaný státní sekretář a vlivný člen Opus Dei Tarciso Bertone. Nemluvě o samotném papežovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy